Трагом информације да је успорена или потпуно стопирана испорука угља инвалидским пензионерима контактирали смо Градску организацију инвалида рада у Пожаревцу. Набавка огрева врши се путем административне забране, преко ПИО фонда, на шест или осам месечних рата, у зависности од висине месечних примања чланова Организације.

Према речима председника организације Светозара Божиновића, до данашњег дана Градска организација уписала је укупно 7.400 тона угља, иако је до сада редовно уписивано од 9.000 до 9.500 тона угља на годишњем нивоу. 

-У овој години вршен је само упис, угаљ није испоручиван на кућне адресе. Од прошле године количине угља су нам умањење. Уместо 9.500 тона, одобрено нам је свега 4.100 тона угља. Нажалост, велики број наших чланова остао је без огрева. Људи не желе да им се новац врати, већ желе да им се угаљ дистрибуира на кућне адресе. Морам да напоменем да нас нико поводом тренутне ситуације из Огранка „ТЕ- КО Костолац“ није контактирао да нас информише или да неку наду да ће се ситуација средити, каже.

Светозар Божиновић

Упркос таквој ситуацији, напомиње, наставља се упис угља у нади да ће га чланови добити  и да ће се колико – толико угрејати у овим хладним данима. 

-Проблем са огревом, односно са дистрибуцијом угља за ову грејну сезону је велики, али се надамо се да ће „ТЕ – КО Костолац“, као друштвено одговорна фирма имати разумевања и помоћи нам да овај проблем решимо, истиче Божиновић и додаје да је цена угља по тони, укључујући и превоз 4.650 динара. 

Према ранијим упутствима Огранка „ТЕ – КО Костолац“, чланови Организације максимално су могли да упишу по 20 тона угља, међутим због висине пензија, ову количину велики број пензионера није могао да испрати.

Чланови Градске организације инвалида рада поред угља, путем административне забране могу прибавити и дрва. Кубни метар сечених дрва кошта 6.300, а несечених 5.850 динара. Ова врста огрева, објашњава Божиновић, испоручиваће се од јула ове године.

Градска организација инвалида рада у Пожаревцу постоји пуних 65 година. Основана је 1956. године и од тада, па све до данас, кроз реализацију бројних активности несебично брине о својим члановима којих је тренутно око 2.860. Неке од најзначајнијих које организација реализује односи се на упис чланова за одлазак на рехабилитацију и опоравак у бање, на организацију екскурзија прилагођених чланству, као и на куповину огрева у више месечних рата. 

функционише као невладина организација, финансира се самостално, а кровна институција јој је Савез инвалида рада Србије. Проблема је кажу много, а један од њих свакако је непостојање рампе за инвалидна лица на улазу у зграду у којој је смештена организација. Зато су у удружењу приморани да често послове око преузимања и потписивања документације чланова обављају на самом улазу у зграду.

М. П.  

Share.

Comments are closed.

Skip to content