Пре више од 70 година, жене су се правно и политички изједначиле са мушкарцима. Међутим, и поред тога, у трећој деценији 21. века, друштво се суочава са дискриминацијом жена у готово свим сферама друштвеног живота. Разлог томе су дубоко укорењени стереотипи и предрасуде о улогама мушкараца и жена, посебно у случајевима када се женска особа одриче имовине у корист мушкараца, што се од ње очекује.

Имајући у виду ову појаву која је посебно изражена у селима, у Политехничкој школи у Пожаревцу је у оквиру пројекта „Колики је мој део?“ организована трибина намењена средњошколцима. Овом догађају, испред Града Пожаревца присуствовала је помоћница градоначелника Марија Трнавац. Према њеним речима, пожаревачка локална самоуправа једна је од двадесет градова и општина у Србији, у којима ће се реализовати овај пројекат.

Спроводи га Женско удружење колубарског округа, у сарадњи са повереником за заштиту равноправности, уз подршку Немачке развојне сарадње (ГИЗ), а кроз програм „Социјално укључивање и смањење сиромаштва у Србији“.

Према данашњим подацима Републичког геодетског завода само 24 одсто имовине налази се у власништву жена, од чега 16 процената у руралним подручјима. Из само та два податка може се закључити колико и даље ти патријархални обрасци диктирају неједнаке односе моћи.

Повереница за родну равноправност Бранкица Јанковић нагласила је да се жене у корист мушкараца најчешће одричу због тога што су недовољно упознате са овом темом или се на овај потез одлучују под притиском околине.

Ивана Симоновић, саветница у програму Немачке развојне сарадње „Социјално укључивање и смањење сиромаштва у Србији“ сматра да је добро информисана жена увек у стању да своја права у потпуности и оствари.

За представницу Женског удружења колубарског округа Катарину Ранковић од младих све почиње, зато је превенција кључ успеха.

 

М. П.

Share.

Comments are closed.

Skip to content