Општина Мало Црниће је претежно рурална средина која спада у ред неразвијених локалних самоуправа Србије, располаже скромним буџетом, а број становника је у опадању, посебно млађих генерација, што битно отежава економско јачање и развој предузетништва. Упркос свему овоме, борба не јењава и проналазе се различити механизми и мере којима би се дато стање унапредило, најпре кроз разне видове субвенција. Као и прошле и ове године издвојено је 10 милиона динара за подршку приватном предузетништву. О мерама које имају за циљ економско и техничко – технолошко оснаживање предузетништва разговарали смо са првим човеком Општине Мало Црниће Малишом Антонијевићем.
Колико је заступљено приватно предузетништво, на територији општине Мало Црниће и које делатности доминирају?
-Приватно предузетништво чини веома значајан део локалног економског развоја општине Мало Црниће, узевши у обзир да иста припада четвртој групи изразито недовољно развијених јединица локалне самоуправе, чији је степен развијености испод 60 одсто републичког просека. Важно је нагласити да се не може говорити о тачном броју приватних предузетника, али према последњим подацима можемо рећи да се број приватних предузетника креће око 400, са сталном тенденцијом раста. На основу делатности коју наведени предузетници обављају, може се закључити да је на територији општине Мало Црниће најзаступљенија трговинска, па потом производна делатност.
Да ли и на који начин Општина подржава развој предузетништва?
-Општина Мало Црниће се труди да ствара услове пожељне средине за инвестирање, пословање и живот, да пружи помоћ свим лицима којима је иста неопходна, те у складу са наведеним пружа помоћ како пољопривредним произвођачима, породицама са малом децом, лицима којима је неопходна социјална заштита, тако и удружењима грађана, приватним предузетницима и свима осталима. Као што је већ речено, Општина Мало Црниће подржава развој предузетништва кроз разне програме. Тако је у 2021. години реализован програм Локалног економског развоја, за који ћу сада искористити прилику да кажем да сам на исти јако поносан, а који је баш реализован са циљем давања подстицаја приватним предузетницима, привлачења инвеститора и подстицања конкурентности. Овај програм обухватао је средства из буџета Општине у укупном износу од 10 милиона динара. Сматрам да је помоћ, која је пружена кроз програм Локалног економског развоја дошла у право време узевши у обзир тежак период и изазове са којим су се приватни предузетници суочавали за време пандемије ковид – 19. Само улагање у приватно предузетништво има вишеструки значај не само за општину, које се огледа кроз приходе по основу опорезивања и побољшање инфраструктуре, образовање, културу, комуналне услуге и слично, већ и за становништво, јер се кроз програме запошљавања, које спроводе приватни предузетници, смањује број незапослених лица и побољшава животни стандард становништва.
Коме је конкретно намењена финансијска подршка, који је начин конкурисања и колико се појединачно може добити средства?
-Програм ЛЕР-а реализован је са циљем доделе подстицајних средстава приватним предузетницима као вид подршке њиховом развоју, стварању нових вредности и повећавању изазова. За наведена средства су заинтересована лица могла конкурисати преко јавног позива подношењем тражене документације. Опредељена средства је добило 12 предузетника у укупном новчаном износу до милион динара, а они су та средстава искористили за куповину опреме, чиме се допринело проширењу постојећих капацитета производње и повећању квалитета пружених услуга.
Како оцењујете досадашње резултате мера финансијске помоћи?
-Општина Мало Црниће се труди да кроз разне програме и остале мере помогне свим становницима, укључујући и приватне предузетнике. Мере које се спроводе са циљем финансијске помоћи приватним предузетницима, некада не дају жељене резултате у кратком временском периоду, међутим самој општини је увек битнији дугорочни ефекат наведених мера, јер се кроз програм наведених мера, као што је већ речено, помаже и самој општини, омогућава њен опстанак и развој. Када се каже сам опстанак општине, између осталог се мисли и на велику улогу коју приватни предузетници имају у процесу самозапошљавања и задржавању становништва на територији општине. Нама је увек драго када се неко одлучи да остане овде и да се бори, као што то чине приватни предузетници и Општина је увек ту да им пружи пуну подршку. Неки од резултата спроведених мера огледају се кроз допринос унапређењу начина обављања предузетничке делатности и пружања услуге, подстицању даљег развоја предузетништва, постицању запошљавања, а поменута куповина нове опреме довела је до убрзања процеса производње и унапредила сам начин пословања. Битно је нагласити да је велики број предузетничких радњи породичног карактера, те да су у фирмама често запослене читаве породице или у неким случајевима и генерације породица. Када кажем генерације породица мислим на оне породице у којима се бављење одређеном делатношћу преносило са колена на колено, и самим тим ова делатност постала породична традиција. Таквих примера данас име све више, а мени је изузетно драго када видим да млађе генерације негују своју традицију, у овом случају породичну делатност. Из наведеног се може видети да подршка приватним предузетницима представља са друге стране и подршку развоју и опстанку породица на територији општине. Такође, уколико се поред ангажовања чланова породице, предузетничким радњама укаже потреба и за додатним кадром, исти ангажују незпослена лица са евиденције Националне службе за запошљавање. На овај начин доприноси се смањењу миграције младих и броја незапослених и бољем привредном имиџу локалне заједнице.
Који су даљи планови у вези подршке предузетницима?
-У наредном периоду радићемо на јачању позиције приватних предузетника, њиховој одрживости, те остати при наведеним мерама, наравно трудећи се да исте побољшамо и да на што бољи и ефективнији начин помогнемо не само приватним предузетницима, већ и свим осталим становницима којима је помоћ потребна. Да се још једном осврнемо на програм Локалног економског развоја из 2021. године. Поред обезбеђења средстава за набаку опреме, овај програм обухватао је и могућност обезбеђења неизграђеног земљишта испод цене или без накнаде, обезбеђење земљишта које је инфраструктурно опремљено испод цене или без накнаде, обезбеђење закупа пословног простора на одређено време и инфраструктурно опремање пословног простора, као и санацију, адаптацију, реконструкцију или изградњу и давање пословног простора у својини општине, испод цене или без накнаде, ван јавног надметања. Имајући у виду да наведене помоћи нису искоришћене, то не значи да је општина одустала од истих завршетком програма, већ је битно нагласити да ће средства за неискоришћен програм бити поново доступна кроз поновљени јавни позив како би се дала могућност оним предузетицима којима је помоћ потребна. Општина Мало Црниће је у сваком тренутку отворена за разговор, нове идеје и предлоге.
Програми који се тренутно спроводе нису коначни, већ се свакодневно прате и ослушкују потребе како приватних предузетника, тако и осталих грађана, те се и наведена средства из буџета прилагођавају потребама.