После две године паузе, посетиоци СФАС -а у Симићеву имали су прилику да по 21. пут уживају у најлепшим кореографијама и песмама, којима су се представила културно – уметничка друштва, представници општина из Браничевског и Подунавског округа. Ова манифестација која негује традицију српског народа одржава се у организацији и под покровитељством Централног савеза аматера у култури Србије, Општине Жабари, Центра за културу „Војислав Илић Млађи“ Жабари и Месне заједнице Симићево.

Првопласирани КУД „Вук Караџић“ из Осипаонице

            Пред препуним гледалиштем у великој сали Дома културе у Симићеву, овогодишњи 21. СФАС отворила је директорка Центра за културу „Војислав Илић Млађи“ Јелена Стојадиновић, истакавши да се на овој сцени више од двадесет година развија такмичарски дух браничевских и подунавских села и кроз игру, песму и музику негује народно стваралаштво.

            -Велико ми је задовољство што смо успели да после две године непланиране паузе која је највише утицала на сва културна дешавања, поново мотивишемо фолклорна друштва из Браничевског и Подунавског округа да се пријаве на ово такмичење. Наши такмичари ће нас вечерас својим кореографијама прошетати кроз читаву Србију и још једном нам показати колико је наша земља богата традицијом, културом, обичајима, као и да народно стваралаштво којим располаже има непроцењиву вредност.

            У име Општине Жабари, Центра за културу као и своје лично име посебно бих поздравила наш уважени жири који ће вечерас имати пуне руке посла да донесе тешке, али надамо се правичне одлуке. Такође, поздрављам и наше драге госте из крагујевачког Центра за неговање традиционалне културе „Абрашевић“, који ће наступити у ревијалном делу програма. Такмичарима желим пуно успеха и да победи најбољи, казала је Јелена Стојадиновић.

Друго место припало је КУД –у „Дукат“ из Симићева

Од најбољег ансамбла до најаутентичније ношње

            Захвалнице за учешће на Смотри уручене су свим учесницима манифестације. Титула најбољег фолклорног ансамбла припала је КУД-у „Вук Караџић“ из Осипаонице, друго место освојио је КУД „Дукат“ из Симићева, а треће КУД „Орешковица“ из Орешковице. Ова три ансамбла стекла су право учешћа на Републичкој смотри у Кличевцу, а плакете им је уручила Јелена Стојадиновић.

            За најбољег вокалног солисту признање је додељено Анђели Танасковић, чланици КУД-а „Орешковица“, најбољи играч је Лазар Радојковић из КУД-а „Дукат“, а стручни руководилац Јовица Станисављевић из КУД-а „Дукат“. Награда за најбољу реконструкцију костима припала је КУД-у „Радица Ранковић“ из Лозовика, док је најаутентичнију ношњу по оцени жирија имао КУД „Милоје Поповић Ђак“ из Кусадка.

                                                 ПРАЗНИК ТРАДИЦИЈЕ И ФОЛКЛОРА

Плакете најуспшенијим ансамблима уручила је Јелена Стојадиновић

            Ревијални део програма био је резервисан за ученике Средње музичке школе „Стеван Мокрањац“ из Пожаревца, најмлађе чланове КУД-а „Дукат“ из Симићева и чланове Центра за неговање традиционалне културе „Абрашевић“ из Крагујевца. Част да први наступе на такмичењу припао је КУД –у „Младост“ из Породина који су се представили играма из Црне Траве. Потом су наступили чланови КУД-а „Вук Караџић“ из Осипаонице, који су извели кореографију „Игре из околине Ниша – Оро трупа на сред села“. Програм КУД-а „Радица Ранковић“ из Лозовика чиниле су „Игре из Биначке Мораве“. Четврти такмичарски ансамбл „Милоје Поповић Ђак“ из Кусадка представио се  играма из Шумадије и Поморавља. Наставак програма био је резервисан за КУД „ Орешковица“ из Орешковице“ чији је ансамбл извео кореографију „Игре из Врањског поља“ и Анђела Танасковић је отпевала песму „Не плачи Стано мори“. Као шести такмичарски ансамбл представио се КУД „Влашко коло“ из Осанице, који је извео Осаничку ропату“, а песму „Вила са Кошара“ отпевао је Лаза Аћимовић. За крај такмичарског дела, домаћин КУД „Дукат“ из Симићева представио се кореографијом „Игре из Црноречја – Пошле моме росу да обију“.

Гости на манифестацији

О регуларности самог такмичења бринула је оцењивачка комисија у саставу: Зоран Катић, кореограф (селектор Смотре), Јанко Димитријевић, етнолог и Марко Лазовић, професор виолине.

У ревијалном делу програма наступио је ансамбл „Абрашевић“ из Крагујевца

Д.Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content