Народни музеј у Пожаревцу наставио је археолошка ископавања на локалитету „Мали град -Тодића црква”. Подухват је део пројекта „Истраживање средњовековног Браничева“, под руководством музејског саветника, Драгане Спасић Ђурић, уз финансијску подршку Града Пожаревац.

У овој години отворена су два квадрата на различитим просторима, укупне површине од 50 метара квадратних. 

У првом квадрату откривени су остаци радионичке металуршке делатности и једна пећ, из периода друге половине XI и XII века. 

Поплочана подница објекта

У другом квадрату, отвореном у близини капије, на улазу у порту цркве „Светог Ђорђа,”  задужбине капетана и бродовласника Драгутина В. Тодића и његове супруге Лепосаве, археолози су наишли на изузетно значајно откриће. На почетку ископавања, у том квадрату, регистрован је  интензиван грађевински шут од великих шкриљаца, опека, имбреска, тегула и дебелих комада малтера, што је указивало на девастацију објекта чије димензије превазилазе површину археолошког ископа од 5 пута 5 метара. Због ограничених финансијских средстава, урађено је мање проширење и након пражњења и чишћења шута, дошло се до пода објекта који је поплочан великим каменим плочама.

ДА ЛИ СУ АРХЕОЛОЗИ НА ТРАГУ  ЦРКВЕ?

Према мишљењу руководиоца пројекта, Драгане Спасић Ђурић, објекат је један од најзначајнијих међу досадашњим открићима на Малом граду. Додаје да мала површина археолошког ископа није довољна за функционалну атрибуцију, али да грађевински и архитектонски елементи дају основне репере: 

– Несумњиво је реч о монументалном објекту који залази у све профиле ископа. Зидан  је изузетно квалитетно, од крупних шкриљаца, кречњака и опеке, са дебелим малтерним фугама и покривачем од тегула и имбрекса. Оваква градња разликује га од досадашњих истражених објеката, којих је укупно 17, и то стамбено – резиденцијалног, радионичко -занатског и магацинско – складишног карактера, објашњава Спасић Ђурић и наставља: 

– Подне плоче великих димензија (1,26 метара, 0,72 метра, 0,79 са 0,41), исклесане су од декоративног камена тамносиве и тамноцрвене боје, што није одлика стамбених објеката овог периода, јер се најчешће користи римска опека. Све то указује на његову специјалну  функцију, а ситни фрагменти фреско малтера указују да су зидови били осликани, што додатно потенцира посебну намену. Према свему што је до сада откривено на малој површини, може се претпоставити да је реч о административном центру Браничева или цркви, за којом се трага од почетка истраживања на Малом граду. 

– То би био непобитни доказ о Браничеву као епископском седишту и потврда писаних извора који указују да је 1.019 године, за време Василија II, Браничево проглашено  епископским центром. На једној каменој подној плочи нађен је бронзани новац са слојем малтера, а након његове конзервације, прецизније ће се утврдити да ли је реч о XI или XII-XIII веку.

Мали град – Тодића Црква

Осим високих температура, ископавња отежава и откриће окитен цеви за воду, на коју се наишло у квадрату, за коју не постоје подаци када је укопана. Локалитет  „Мали град- Тодића црква” је заштићена околина културног добра, цркве Светог Ђорђа и без археолошког надзора,  нису дозвољена била каква ископавања.

Због недостатка финансијских средстава, истраживање ће трајати до 9. августа, а даље ширење ископа и дефинисање овог значајног објекта, биће настављено и током 2025. године.  

Р. Н. 

Share.

Comments are closed.

Skip to content