Пожаревачка гимназија низом културних и спортских манифестација прославила је протекле недеље свој 160. рођендан. Централна свечаност организована је у великој сали пожаревачког Центра за културу. Осим богатог уметничког програма, овом приликом уручена су и признања многобројним сарадницима, ученицима и наставницима Школе.

Указом Кнеза Михајла Обреновића, 24. септембра 1862. године, подсетила је директорка Пожаревачке гимназије Данијела Жуковски, у нашем граду основана је полугимназија, чиме су услишене вишегодишње молбе и вапаји Пожаревљана да се деци обезбеде светлост просвете и знање.

-Гимназија је мењала своје називе и променила седиште 1974. године и путујући тако, кроз простор и време, она се развијала, одолевала времену и исписивала историју српског школства. Пожаревачка гимназија данас је савремено опремљена, модернизована, дигитализована школа са 25 одељења, три наставна смера, школа са више од 700 ђака и 80 запослених, школа у којој се негују традиција, стручност, хуманост, интеркултуралност и квалитет у раду, рекла је између осталог Жуковски.

Свечаности поводом прославе 160 година постојања Пожаревачке гимназије присустовао је помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја за средње школе Милош Благојевић. Он је истакао да прослављајући овај важан јубилеј треба бити свестан њеног великог значаја за Град, округ и уопште образовање у Републици Србији.

-Важно је наставити ову дивну традицију коју има ова установа, да можемо да констатујемо ове сјајне резултате које постижу ученици ове школе. То је истовремено и залог за будућност који би у наредном периоду требало да у неком даљем раду, поправите. Ученицима Гимназије бих поручио да похађају сјајну школу, школу која је препозната у систему образовања, школи која постиже изузетне резултате у припремању ученика за даље школовање, истакао је Благојевић.

Један од разлога одличних резултата Пожаревачке гимназије јесте и њена дуговечност. Године током којих се успешно градило име ове образовне установе, изнедриле су велики број ученика који су касније постали људи са сјајним каријерама. Оно што је још важније је да су сви који су икада завршили ову школу и напустили њене клупе, постали сјајни људи.

Градоначелник Пожаревца Саша Павловић сматра да традиција јесте оно што њеног власника сврстава међу посебне, а у овој школи она је постала правило. Он је овом приликом подсетио на 1889. Годину када је основана ђачка литерарна дружина „Развитак” која је и данас активна. Деветнаести век, тачније 1892. година доноси први штампани извештај о успеху ученика који се у том облику објављује до данас.

-Стална жеља за напредовањем и доказивањем је такође постала једна од ваших традиција. Успехе које на школским такмичењима постижу, јесу залог за будућност и пут којим су прошли многи великани изникли из ваших клупа. Тако, на пример, међу члановима Српске академије наука и уметности налази се и седамнаесторо некадашњих ученика Пожаревачке гимназије, нагласио је поред осталог Павловић.

Са отварања Историјске изложбе

У оквиру прославе јубилеја протекле недеље организоване су бројне пратеће манифестације, између осталог ликовна колонија Пожаревачке гимназије, затим сусрет генерације некадашњих гимназијалаца, засађено је и Дрво генерације, као и Историјска изложба фотографија и старих докумената у оквиру које је, према речима професорке Ане Влајовић у оквиру које су представљени успеси и достигнућа школе, ученика и наставника.

Share.

Comments are closed.

Skip to content