Стари занати део су српског културног богатства и подсетник на минула времена када се другачије живело и стварало. Подразумевају ручну израду, велик труд и залагање. 

Како би научили основне ствари о предењу и ткању и проширили своја знања о вуни, као природном материјалу, предшколци Вртића „Бамби” пожаревачке Предшколске установе „Љубица Вребалов” учествовали су у радионици Народне библиотеке „Илија М. Петровић“.

Библиотекарка Ана Хранисављевић децу је детаљније упознала са традицијом предења и ткања, која је иначе јако дуга, али и која се у појединим крајевима Србије све до данас одржала. 

Имајући у виду да постоји много видео записа на ову тему, лако је било пронаћи исечке из документараца у којима су вредне баке и жене показале како се вуна пере, суши, а потом и чешља. 

Сазнали су да се шишање оваца назива стрижење, да се обавља једном годишње и да их то не боли. Такође, сазнали су да се фризер за овце зове стригач. 

Предшколци су у неку руку били припремљени за долазак у Библиотеку. Знали су да се стара дрвена преслица за вуну назива кудеља, али и који се све производи и одевни предмети добијају од вуне.

Током посете Библиотеци било је речи и о справама и предметима који су се некада употребљавали, а који се и данас користе у ткању и предењу. 

По завршетку предавања и радионице, предшколци су одгледали цртани филм „Овчица Шоне”, а потом су се упутили на Дечије одељење како би се упознали са осталим фондом Народне библиотеке.

Р. Н.

Share.
Leave A Reply

Skip to content