У пролеће када дрвеће почне да цвета, полена има свуда у ваздуху, па за све оне који имају проблеме са алергијама почиње константно кијање, сузење очију…

               Алергијске реакције посебно су изражене током ветровитих дана, јер тада ветар кроз ваздух може даље да преноси полен, док су током кишних дана слабије реакције зато што киша испира честице полена. Иако не постоји магични лек, који би у потпуности спречио настанак алергија, постоје бројни начини како се могу спречити.

              Полен са дрвећа најчешћи је „окидач“ пролећне алергије. Ситне честице које се преносе са дрвећа, траве, најчешћи су „окидачи“ за пролећне алергије. Када честице полена доспеју у нос неког ко је алергичан, имуни систем препознаје као напад на организам. Због тога се стварају антитела која нападају алергене, што доводи до ослобађања хистамина у крви.

               Најчешћи узрочник пролећних алергија је полен са дрвећа тополе, јове, јасена, јасике, јавора, букве, чемпреса, бреста, клеке, храста, бора, врбе. Најчешћи симптоми пролећних алергија су: цурење из носа, сузење очију, кијање, кашаљ, осећај свраба очију и носа, тамнији подочњаци. Осим тога симптоми алергије могу да узрокују напад астме, стога пролећне алергије треба озбиљно схватити и консултовати се са лекаром који ће препоручити начин лечења и преписати одговарајуће лекове уколико је потребно.

                                                                     УПОТРЕБА ЛЕКОВА

               Већина оних који су алергични сваке године у ово доба наоружавају се лековима који се у већини апотека могу купити и без рецепта, а обично је реч о антихистаминицима који немају седативно дејство и потребно их је узимати свако јутро. Поред тога, морају се узимати и капи за нос. Уколико не помажу обичне капи на бази сланог раствора, лекар  може да пропише оне које у себи садрже кортикостероиде. Лекови који  се могу добити без рецепта су и таблете које ублажавају болно грло и наравно капи за очи са антихистаминицима. Многи се плаше да дуже време користе капи за нос јер се верује да се може развити зависност и те гласине су истините. Временом се развија својеврсна зависност и зато паметно треба одобрати врсту капи јер поред тога што су веома корисне могу и нашкодити.

              Онима који нису поборници лекова које производе велике фармацеутске компаније и више воле оно што долази из природе, када су у питању алергије прво што им падне напамет је слана вода за испирање ноздрва. У два децилитра воде умеша се пола кашичице обичне кухињске соли и меша да се у потпуности раствори па се све сипа у пластичну флашицу са уским грлом. Свако јутро овом отопином детаљно се исперу ноздрве. У апотекама се могу купити и посебне посуде за испирање које изгледом подсећају на мале чајнике.

               Поред слане воде од природних лекова могу се испробати и хомеопатија, акупунктура и одређени биљни третмани, али у том случају потребно је добро се информисати и о томе посаветовати са људима који су се на такав начин већ лечили.

              Поједине студије су се бавиле алтернативним лечењем симптома алергије, посебно акупунктуром. Једно истраживање спроведено 2004. године пратило је групу алергичне деце која су два пута недељно одлазила не третмане акупунктуром, осам недеља. Резултати су показали да су деца имала слабије или уопште нису имала симптоме алергије око 10 недеља након третмана. О алтернативном приступу лечења алергије обавезно се треба посаветовати са својим лекаром.

                                                          БИЉКЕ И ЗАЧИНИ  ПРОТИВ АЛЕРГИЈЕ

             Поред лекова из апотеке и оних које пропише лекар, могу се  испробати и неке биљне приправке који не могу нанети штету, а могу бити од помоћи. Једна од најздравијих биљака у природи која помаже код алергија је коприва. Веома је богата разним нутријентима. Врло благотовран је чај од коприве који се  једноставно припрема, укусан је и освежава:  Потребни састојци су 1 део коприве (сушене), 2 дела матичњака, 10 бобица зове, неколико колутова наранџе. Све састојке сипајте (осим наранџе) у већу посуду и залијте кипућом водом, па оставите да стоји поклопљено 15-20 минута. Процедити биљке, чај охладити, додати лед и на колутове исечену наранџу.

                              За олакшање у синусима може се користити и мешавина три зачина: млевеног бибера, ђумбира у праху и посебне врсте дугог бибера у праху. Зачине помешати у истој мери са мало меда да се добијет паста. Уколико нема дугог бибера може се користити само ђумбир и обични црни бибер. Овај лек је посебно добар за оне којима услед алергијске реакције највише страдају носнице и синуси. Кашичица ове пасте размути се у чаши воде и пије три пута дневно.

               Веома је важно да се током сезоне алергије прилагоди исхрана и  да се бар тих неколико месеци хранимо здраво. То значи да би из свакодневне исхране требало избацити све намирнице које су природни алергени као што су млечни производи, орашасти плодови, јаја, глутен, рафинисани шећери и индустријски прерађена храна. Исхрана треба да се састоји од свежег воћа и поврћа, по могућности из локалног органског узгоја.

Share.

Comments are closed.

Skip to content