У години за нама, упркос бројним тешкоћама условљеним пандемијом ковида – 19, Град Пожаревац, предвођен градоначелником Сашом Павловићем, успео је да остане на зацртаном курсу континуираног развоја. 

Саша Павловић

Правовременим планирањем, систематичним приступом и доследношћу, остварени су значајни циљеви у разним сферама живота пожаревачког краја, од унапређења привредног амбијента и инфраструктуре до образовања, спорта, културе… 

Градоначелник Пожаревца Саша Павловић наглашава решеност да се настави путем развоја, уз уважавање реалних потреба грађана, који су увек на првом месту, у сваком планском документу, одлуци, замисли. У настојањима да се циљеви успешно и остваре, указује на значај постојећих конструктивних односа и сарадње на нивоу града, локалних самоуправа у окружењу и посебно са председником Србије Александром Вучићем, Владом РС и министартсвима.  

    Шта је учињено с циљем унапређења привредног амбијента? 

– На почетку мог мандата кренуло се у израду плана детаљне регулације за нову Индустријску зону, са циљем да стара буде проширена до саме петље. Непосредно након тога, фабрика Шећерана, у стечају, објавила је оглас за продају 14 хектара земљишта које је град купио и на тај начин, уз земљиште које се налази у власништу Републике Србије, заокружио будућу Индустријску зону од 35 хектара. 

            – Доста смо ангажовани око северне зоне – новог индустријског блока који ћемо наредне године привести намени и где већ имамо низ инвеститора и малих привредника који ће отворити нове погоне. Такође, не смемо да заборавимо ни куповину пословног простора који је јако битан за функционисање градских служби и јавних предузећа. У првом налету, купили смо анекс Комерцијалне банке, површине 850 квадрата, а затим и зграду Комерцијалне банке укупне површине 1.306 метара квадратних. Већ почетком наредне године, у ту зграду, која је усељива, пребацићемо ЈКП „Комуналне службе“ и ЈКП „Водовод и канализација“.

Да ли има заинтересованих инвеститора за отварање нових или ширења постојећих капацитета у Индустријској зони. Којим условима ћете их привући?

– На претходној седници Скупштине усвојили смо Програм локалног економског развоја који подразумева низ активности и мера које ће помоћи будућим инвеститорима. Можемо рећи да на северном блоку Индустријске зоне већ имамо седам инвеститора који су купили земљиште и планирају да отворе погоне и четири заинтересована привредника за остатак земљишта и оно што је добра ствар, то су људи са територије града Пожаревца, осим једног инвеститора који долази из Смедерева. 

– У 2022. години очекујемо долазак једног великог инвеститора и тренутно смо у поодмаклој фази преговора. Не заборавимо да смо већ приступили формирању слободне зоне у Индустријској зони која је значајан финансијски бенефит у довођењу инвеститора, а такође у будућности размишљамо и о отварању царине на простору Индустријске зоне, тако да ће и то бити један важан објекат како за Пожаревац тако и за будуће инвеститоре.

Која су најзначајнија улагања у инфраструктуру током 2021. године?

– Радили смо и на подизању комуналне инфраструктуре и имамо бројне радове у изградњи фекалне и кишне канализације, топлификације и на крају путне инфраструктуре. Урађено је 14 километара путева и тротоара, сведоци смо да су бројне улице асфалтиране како у граду Пожаревцу, тако и у Градској општини Костолац и околним насељима. Поред јужног колектора, који смо радили у прошлој години, и надам се да ћемо га завршити наредне године, започета је и прва фаза изградње северног кишног колектора, где у северном делу града градимо значајну инфраструктурну мрежу у смислу кишне канализације. Такође, у Ратарској улици извршили смо изградњу недостајуће подземне комуналне инфраструктуре, а дотрајали азбестно – цементни цевовод је замењен. Један од реализованих пројеката је и реконструкција Сунчаног парка. 

– Ових дана, у Костолцу је започета дуго очекивана изградња топловода ка Острову и тај пројекат је битан због самог ширења Костолца и ширења мреже у деловима који немају топлификацију. Такође, у костолачким насељима Канал, Дидино село и Колиште кренули су радови на изградњи фекалне канализације и по њиховом завршетку очекује нас асфалтирање путева где је прошла комунална инфраструктура.

Атлетски стадион

Градоначелник Пожаревца Саша Павловић посебно истиче значај предстојеће градње атлетског стадиона:

– Поносни смо на пројекат изградње атлетског стадиона, јер сматрамо да такав спортски објекат сваки град треба да има, поготово ако узмемо у обзир да  Пожаревац има дугу традицију у атлетици и да је у прошлости дао низ добрих атлетичара, који, морамо признати, нису имали адекватне услове за тренинг и такмичење. У будућности ћемо бити и центар атлетских такмичења, али оно што је најбитније, добићемо нови објекат који ће служити и атлетичарима, али и остатку грађанства за рекреацију. У овој години потписали смо уговор и спроведена је јавна набавка за изградњу и помоћних терена и то представља значајан помак ка побољшању и тог дела спортске инфраструктуре.

               

Павловић и Вучић поводом почетка изградње брзе саобраћајнице

Каква је сарадња Града са Владом Србије и њеним министарствима?

  – Сарадња са државним институцијама је на високом нивоу. Били сте сведоци да смо само у једној недељи имали посету два министра и председника Србије Александра Вучића који је посетио Термоелектрану „Костолац Б“. Наравно, постоји константна комуникација са министарствима у свакодневном послу и везано за будуће капиталне пројекте који ће уследити на територији града Пожаревца.

Шта ће за Град значити изградња брзе саобраћајнице?

  – Изградња те саобраћајнице имаће велики значај за Пожаревац и цео браничевскки округ. Наравно, у првом реду говорим о нашем Пожаревцу, али се увек осврћем и на суседне општине, јер сматрам да град Пожаревац,  као мотор и покретач овог краја, у сарадњи са другим општинама браничевског округа може знатно да допринесе квалитету живота у овом региону. Та саобраћајница ће Пожаревац приближити Коридору -10, а то подразумева и боље услове за будуће инвеститоре, јер главни и основни услов неких озбиљнијих инвестиција јесте да имате гас и решену путну инфрастурктуру.

Докле се стигло са решавањем проблема комуналног отпада и изградњом регионалне депоније?

– Од Министарства за заштиту животне средине добили смо 24 милиона динара и уз учешће Града Пожаревца од 6 милиона динара, финансирана је израда пројектне документације за изградњу регионалне депоније. Регионална депонија ће бити лоцирана на територији града Пожаревца, знамо да има доста негодовања, али на основу изврешене експертизе установљено је да локација у атару Кличевца испуњава највише тих услова. Од 10 критеријума, који постоје у тој одлуци, ова локација је испунила 9, с тим што је и десети, који се односи на врсту земљишта, испуњен условно. Након тога се приступило изради плана детаљне регулације са пројектом за изградњу и техничко – технолошко опремање регионалног центра за управљање отпадом. За грађанство је веома битно да знају да могу да буду укључени у сваки део израде те пројектне документације. Што се тиче самог техничког процеса, потпуно је другачији од несанитарних, па чак и санитарних депонија, с обзиром на то да се врши предтретман отпада, рециклажа, откуп, па тек онда на „тело“ регионалне депоније долази оно што апсолутно нема више никакву употребу. Имамо сарадњу са неким страним развојним банкама које би инвестирале у изградњу саме депоније, тако да и они постављају јако ригорозне услове и траже потпуну документацију.

    – Морам да кажем да је ова власт показала изузетну спремност да се питање регионалне депоније реши што пре, у смислу да немамо тај проблем, да и овако непопуларне ствари одрадимо, јер у задњих двадесетк година се о томе само причало. Ми  смо прва власт која је конкретно кренула нешто да ради, без бојазни да ћемо наићи на критику једног дела становништва, поготово људи који живе у близини те депоније, за коју понављам да их у будућности неће угрожавати. Такође, потребно је обавити све припремне фазе за изградњу регионалне депоније, а то подразумева изградњу трансфер станице, која сада треба да добије употребну дозволу, затим набавку опреме која ће  одвозити отпад, тако да се раде припремне радње у функцији збрињавања комуналног отпада.

           Већ смо сазнали шта планирате са Комерцијалном банком, а каква је судбина Дома Војске? 

– Ми смо у прошлости имали комуникацију са представницима Министарства одбране и на основу старе процене вредности зграде, договорили смо куповину и динамику плаћања у виду пет годишњих рата. Касније је на основу мишљења Министарства финансија и Републичке дирекције за имовину одрађена нова процена, која је показала да ће Дом Војске коштати много мање од првобитних милион евра. Опет ћемо приступити преговорима, и ако је могуће купити Дом Војске на више годишњих рата. Куповином и реконструкцијом овог објекта заокружили бисмо целину, а зашта ће служити накнадно ћемо одлучити, јер тај објекат мора да се адаптира и да му се  врати изглед какав је некада имао, обзиром да је под заштитом државе.

           Важан сегмент у функционисању сваке власти је улагање у здравство? 

     – Локална самоуправа нема више ингеренција над примарном здравственом заштитом, али и поред тога Град Пожаревац финансира набавку опреме. У току протекле године доста смо финансирали набавку медицинске опреме за Дом здравља и Општу болницу. Такође, у доба пандемије набављено је једно возило хитне помоћи за Болницу и неопходна опрема и апаратура, а следеће године издвојићемо средства за набавку два возила хитне помоћи за Дом здравља. Такође, значајан пројекат који ће се спровести и надам се завршити у 2022. години јесте отварање нове болнице у Пожаревцу која ће имати вишеструку намену. Управо ових дана Општој болници су уплаћена новчана средства у износу од 34.917.310 динара, која ће бити усмерена за опремање трафо станице за подмирење потребе новог дела болнице и стабилизацију у постојећем објекту. Укупна средства Града усмерен у ИПА пројекат прекограничне сарадње за обнаву капацитета пожаревачке болнице износи милион евра. Здравственим радницима желим пуно среће у наредној години и захваљујем им на великом пожртвовању које су показали у време пандемије.

Колико Град улаже у подршку и подстицање пољопривредних произвођача? 

– Што се тиче пољопривреде, исплатили смо субвенције у износу од 30 милиона динара за 256 пољпривредника и морам да нагласим да нисмо изоставили ниједног произвођача који је приложио потпуну документацију. У буџету за наредну годину повећали смо 10 одсто износ за пољопривреду и уколико постоји потреба повећаћемо средства из текуће буџетске резерве како би сви пријављени пољопривредници, који испуњавају законске прописе, добили субвенцију.

Шта доноси идућа година          

Градоначелник Пожаревца Саша Павловић и за наредну, 2022. годину, најављује бројне инвестиције:

– Очекује нас завршетак атлетског стадиона, помоћних терена, крећемо у реконструкцију Музеја културне историје. Одвојена су средства и за изградњу нове путне инфраструктуре и друге комуналне инфраструктуре. Наравно, настављамо улагања у наша села, пре свега у реконструкцију путева. Предстоји нам и измештање 35 киловолтног разводног постројења на локацији Концерна “Бамби”. Кроз суфинансирање тог пројекта заједно са Електродистрибуцијом обезбеђујемо стабилност електроенергетског система једног дела града и могућност да “Бамби” прошири постојеће капацитете и упосли нове људе. 

– За реализацију седме фазе санације старог корита Млаве издвојићемо 42 милиона динара и за две године санирати 3,4 километра корита. Завршетком те инвестиције нећемо више имати проблема са поплавама и подземним водама у овом делу Стига. Следи и низ улагања у опрему ЈКП „Комуналне службе“, издвојена су значајна средства за реконструкцију водоводне и канализационе мреже коју ће спроводити ЈКП „Водовод и канализација“. Наравно, очекују нас улагања у сеоске месне заједнице, изградњу топлификационе мреже и путне инфраструктуре, најављује градоначелник и додаје: 

– У последњих пет година укупно смо изградили око 8 километара водоводне мреже, 22 километра кишне канализације и близу 114 километара путева. Од тога у овом мандату смо изградили 17 километара фекалне мреже, 8,5 километара топлификационе мреже и 29,5 километара путева.  

            Шта је учињено у сфери спорта, образовања, културе и туризма током 2021. године? У последње време говори се о изградњи неколико објеката, међу којима су атлетски стадион, затворени базен, реконструкција Бамби парка… Да ли је извесна реализација у скорије време?

– Град Пожаревац је у 2021. години уложио 120 милиона динара за функционисање пожаревачких спортских клубова и 30 милиона динара за клубове у Костолцу. Подсетићу да је 2014. године издвајање за спорт било на нивоу од 70 милиона динара.  Што се тиче спорта, поменуо бих и потребу за изградњом спортске инфраструктуре. У следећој години очекује нас завршетак радова на изградњи атлетског стадиона и помоћних терена. Такође, надам се да ћемо у 2022. години имати готов пројекат реконструкције Бамби парка и након тога знаћемо колика су средства у питању, а касније и на који начин ћемо финансирати тај пројекат. Оно што је битно јесте да Град на то гледа као на један од примарних пројеката који морамо одрадити и тај пројекат ће имати спортски, културни и туристички значај за нашу средину. Следеће године очекујемо и завршетак пројекта затвореног базена о коме се деценијама уназад причало, а ова власт је предузела конкретне активности које подразумевају израду и потврду урбанистичког пројекта за цео комплекс и после тога пројекат изградње.

    Наставили смо тренд улагања у основне и средње школе и Предшколску установу. Морамо да се похвалимо и са 350 нових места у приватним вртићима, где захваљујући субвенцијама локалне самоуправе деца имају исте услове као у државном вртићу, тако да смо на један добар начин, да мање кошта Град, урадили оно што је примарно, обезбедили више места у вртићима.

    – У сфери културе такође пружамо подршку, са циљем унапређења услова рада и приступа разноврсној публици. То настојимо да остваримо кроз подизање квалитета традиционалних манифестација и увођење неких нових активности. Такође, у 2022. години, уредићемо Музеј културне историје за чију реконструкцију смо издвојили 26 милиона динара и сматрам да ће то постати наша нова туристичка и културна дестинација. У области туризма наставићемо са унапређењем туристичкх манифестације које су саставни део брендирања града на мапи Србије.

           Дарко Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content