Четрнаеста по реду културна, етно – туристичка манифестација „Сабор воденичара и помељара“ одржана је 12. маја, на Мали Ускрс, у петровачком селу Бистрица. На Бистричкој реци упркос кишовитом времену организована је посета воденицама, а гости из свих крајева Србије били су у прилици да уживају у хомољским гастро специјалитетима, купе брашно са поточара и надалеко чувени бистрички сир.
У ЧАСТ ХОМОЉСКИХ ВОДЕНИЧАРА
Манифестација је отпочела обиласком „Ивкове воденице“, послужењем традиционалним специјалитетима од бистричког брашна и „Воденичарским колом“ у извођењу бистричких трубача. Добродошлицу помељарима пожелела је председница Удружења воденичара и помељара Горица Маринковић. Она је госте упознала са традиционалним објектима, воденичарском делатношћу и воденичарима.
-Некада смо имали 16 воденица, а данас захваљујући вредним воденичарима у селу их има девет, од којих је осам у функцији. У прошлим временима само најбогатији људи су могли да приуште себи воденицу, да направе своје млинове у којима су млели житарице себи и другим људима. Временом ту су долазили и људи са других страна, који су и заноћили у воденици, како би самлели своје жито. Онда би домаћица направила качамак, питу или кифлице, послужила помељаре, тако да наша традиција није само воденичарство, већ и гостопримство воденичара према помељарима, које на овој манифестацији показујемо, рекла је Горица Маринковић.
ЧАРОЛИЈА МЛЕВЕЊА ЖИТА
Светковина у част хомољских воденичара окупила је велики број посетилаца, а за организацију били су задужени Удружење воденичара и помељара, Месна заједница Бистрица, Туристичка организација општине Петровац на Млави и Културно – просветни центар, под покровитељством Општине Петровац на Млави.
Овогодишњу Смотру отворио је заменик председника Општине Петровац на Млави Борис Гвоздић нагласивши да се овом манифестацијом презентује оно што је вредно у туризму и етно дешавањима на овим просторима.
-Ово је једна од најлепших и најпосећенијих манифестација у нашој општини, која првенствено има за циљ промоцију културно – историјског наслеђа и Бистрице као јединственог туристичког локалитета, који је препознала и Европска унија кроз програм „Europa Nostra“. Свакако, на овој манифестацији промовише се и туристичка понуда наше општине и надам се да ће гости понети лепе утиске, рекао је Гвоздић.
Према речима директорке Туристичке организације Сузане Милошевић, Сабор воденичара и помељара у Бистрици је специфична и јединствена манифестација како у општини Петровац, тако и у Србији.
-Бистрица је село са девет воденица на јако малом простору, тако да је веома интересантно што може у неколико сати да се обиђу сви ти традиционални објекти. У оквиру „7 Most Еndagered 2023“ кроз програм „Europa Nostra“ кренули смо са реализацијом пројекта „Воденице Бистрице и Млаве“, којим ћемо поред бистричких воденица укључити и остале воденице у петровачкој општини. Скенирањем QR кода на кесама у којима воденичари пакују брашно, долази се на сајт Туристичке организације на део „Укуси општине“, где се налази традиционални кувар за јела која се праве од бистричког брашна. Такође, кликом на линк иде се и на јутјуб рецепт. Иначе, Бистрица је културно добро од великог значаја, просторно културно историјска целина, коју вреди посетити и ван ове манифестације. Планинари јако воле да посећују Бистрицу, јер после обиласка Меморијалне собе Драгутина Томашевића и воденица, пењу се на врх Лукин камен, казала је Сузана Милошевић.
ШЕТЊА „СТАЗОМ ВОДЕНИЦА“
Шетњом „Стазом воденица“ посетиоци су били у прилици да чују занимљиве приче локалних воденичара проткане анегдотама из живота ових вредних људи. Стаза пролази поред девет дрвених воденица у којима се и данас меље жито и води све до старе Томашке ваљавице у којој се некада ваљало сукно и „стварала“ мода. На Сабору је демонстрирана чаролија млевења житарица на поточарама и воденицама, које потичу још из доба Турака.
Због временских услова отказан је културно – уметнички програм и избор за најлепшу помељарку. По одлуци жирија најбољи воденичар у 2024. години је Зоран Николић Чоп, власник „Ружанске воденице“, док је титула најлепше воденице припала „Ивковој воденици“. Специјално признање за обнову воденице додељено је Стефану Петровићу из „Недељкове“ и „Миланове воденице“.
Дарко Динић