У присуству представника локалних самоуправа одржана је трећа овогодишња седница Савета Браничевског управног округа којом је председавао начелник Александар Ђокић. Теме о којима се дискутовало биле су уобичајене за ово тело.
Говорећи о насталим штетама услед обилних падавина, начелник је констатовао да ће коначне процене ускоро бити познате и да ће у највећој мери штете бити надокнађене. Што се тиче афричке свињске куге, захваљујући мерама које су предузете ова зооноза у доброј мери је сузбијена и ситуација је под контролом надлежних служби. Епидемиолошка ситуација на територији Браничевског округа је задовољавајућа, што се тиче ковида у августу су 222 особе оболеле, у септембру 332, док су у периоду од 7. до 13. октобра забележена 74 случаја. Зараза се држи под контролом и нема озбиљнијих здравствених проблема. Начелник је такође указао на нове могућности повлачења средстава из програма прекограничне сарадње са Румунијом у оквиру европских ИПА фондова за период од 2021. до 2027. године. Нагласио је, да ће на располагању у оквиру ове транше бити око 90 милиона евра.
На тему управљања отпадом излагао је заменик градоначелника Пожаревца Предраг Мијатовић. Према његовим речима Град Пожаревац се поприлично заузео у погледу управљања отпадом.
-Град Пожаревац је усвојио Локални план управљања отпадом и на основу тог документа организује се процес управљања отпадом на нивоу целокупног града за период од 2023. до 2032. године. То је уствари један полазни, плански документ у овој области којим се дефинишу циљеви управљања отпадом у складу са програмом управљања отпадом у Републици Србији за период 2022 – 2031. година. Локални план је у потпуности усклађен и са свим усвојеним плановима из Стратегије Града и обухвата све законом предвиђене појединачне програме израђене за сакупљање неопасног и опасног отпада из домаћинстава, сакупљање комерцијалног отпада, смањење биоразградивог и амбалажног отпада у комуналном отпаду. За округ је јако важна међуопштинска сарадња и усвајање просторног плана који ће омогућити утврђивање локације регионалне депоније. Град Пожаревац је преузео на себе да ту локацију дефинише и за то су потребне одређене процедуре. Иначе, идејно решење је завршено и пројекат за грађевинску дозволу што је јако важно, јер након тога ћемо ићи у пројекат за извођење радова. Овакав један план, идеја и пројекат сигурно ће омогућити самим локалним сауправама да ефикасније контролишу и управљају отпадом, закључио је Мијатовић.
Д.Динић