Објекти у кoјима се гаје коке носиље морали би да буду адекватно осветљени, а програм осветљења мора бити у складу са захтевима и нормативима хибрида који се узгаја. У оквиру дневног  ритма мора бити најмање осам сати непрекидног мрака да би се животиње одмориле. Сви системи гајења живине треба да обезбеде исхрану и напајање према потребама, одговарајуће просторне, микроклиматске и хигијенско-санитарне услове. Постоји више врста кавеза:

      Конвенционални кавези треба да испуњавају следеће услове: дужина хранилице најмање 10цм по коки, сваки кавез треба да има по две нипл појилице, да је висина кавеза већа од 40цм изнад 65% површине пода, да је нагиб патоснице кавеза 8 степени и да се поставе траке од абразивног материјала.

      Проширени кавези првенствено имају површину пода 750цм2 по коки, корисна површина износи најмање 600цм2. Минимална површина пода мора да износи 2000цм2 по кавезу. Код овог типа кавеза треба да постоје и одвојена гнезда са смањеном светлошћу. Хранилице имају дужину 12цм по коки и одговарајући број појилица и две нипл појилице или у облику валова.

       Алтернативни системи подразумевају  простор за храњење и напајање код равних, округлих хранилица, округлих и нипл појилица. Гнезда могу бити појединачна (једно на седам кока) или заједничка (један м2 за највише 120 кока). За једну коку треба обезбедити најмање 15цм дужине седала и најмање 250цм2 површине са простирком.

       Код система са испустом коке имају више отвора за излазак, висине 35цм а ширине 40цм који су размештени по целој дужини објекта. На 1000 кока заједнички отвор мора бити 2м. Испусти су ограђени, имају заклон од неповољних временских услова и грабљивица. Густина насељености не сме бити већа од 9 кока носиља на 1м2 корисне површине.

                                          Ненад Вујчић, дипл.инж. сточарства у ПССС Пожаревац

Share.

Comments are closed.

Skip to content