“Новинарство под дигиталном опсадом” је слоган којим се  данас обележава  Светски дан слободе медија који. Одлука о обележавању Светског дана слободе медија донета је на Генералној скупштини Уједињених нација како би се подигла свест о значају слободе медија и подсетиле владе држава да је њихова дужност да поштују и подржавају право на слободу изражавања загарантовано чланом 19.  Универзалне декларације о људским правима и како би се обележила годишњица Виндхушке декларације, изјаву о принципима слободне штампе коју су саставила група афричких новинара 1991. године.

Овогодишња тема Светског дана слободе медија је “Новинарство под дигиталном опсадом” и  наглашава на које је начине новинарство угрожено дигитално посредованим нападима на новинаре, као и последице свега тога на поверење јавности у дигиталне комуникације. Најновији Унесков извештај о светским трендовима показује да надзор и хаковање компромитују новинарство. Надзор може открити информације које су прикупили новинари, укључујући и узбуњиваче, и крши принцип заштите извора, који се сматра предусловом за слободу медија и саставни је део резолуција УН. Надзор такође може угрозити безбедност новинара откривањем осетљивих приватних информација, које би се могле користити за узнемиравање или напад.

Удружење новинара Србије (УНС) обележава Светски дан слободе медија традиционалном акцијом Пет минута громогласне тишине у 11.55 сати са својим огранцима Друштвом новинара Војводине (ДНВ) у Новом Саду и Друштвом новинара Косова и Метохије (ДНКиМ) у Грачаници У Новом Саду акција ће бити организована у центру града код споменика Лази Костићу, првом председнику УНС-а, а у Грачаници испред Дома културе. У Новом Саду и Грачаници биће прочитан Проглас УНС-а и организовано „брање“ карикатура, илустрација и афоризама. Присутни грађани моћи ће да одаберу и узму карикатуре, афоризме и илустрације које им се допадну.

УНЕСКО поводом Светског  дана слободе медија додељује Награду „Гиљермо Кано“ заслужним појединцима, организацијама или институцијама који су дали изузетан допринос одбрани или промоцији слободе медија и то на предлог независног жирија од 14 новинара. Награда је названа у част Гиљермо Кано Исаза, колумбијског новинара који је убијен испред канцеларије његовог листа Ел Еспектадор у Боготи, 17. децембра 1986. године после Канових чланака који су сметали колумбијсим нарко-картелима.

Независно удружење новинара Србије НУНС сваке године поводом Светског дана слободе медија додељује награде за изузетност у истаживачком новинарству. Ове године, због првомајских празника НУНС је одложио свечану доделу награда за 5. мај. Награде се сваке године додељују за истраживачке новинарске радове у три категорије: електронски медији (ТВ и радио), онлајн медији и штампани медији. Ове године на конкурс се пријавило 67 новинара са 72 медијска текста и прилога.

УНЕСКО такође обележава Светски дан слободе медија сваке године окупљањем медијских професионалаца, организација за слободу медија агенције УН како би поднели извештај о процени стања слободе медија широм света.

Share.

Comments are closed.

Skip to content