Трудноћа је сама по себи повезана са повећаним ризиком од развоја тромбозе. Организам природном хиперкоагулацијом спречава појачано крварење у трудноћи и после порођаја, чиме се ризик од настанка крвног угрушка повећава до четири пута.

Постојање урођене тромбофилије код жена може довести до проблема са зачећем и спонтаних побачаја. Постојање микротромбова може довести до инфаркта постељице, чиме постељица и плод, због зачепљених крвних судова, не добијају довољно хранљивих материја и кисеоника.

За све додатне информације можете контактирати МедиаЛаб путем броја телефона 012/ 71 02 409 или доћи лично у Његошеву улицу број 9, где ће вас дочекати љубазно и стручно особље.

КОМПЛИКАЦИЈЕ

Компликације које тромбофилије могу узроковати су:

Спонтани побачај је престанак живота плода у материци пре 20. недеље трудноће

Мртворођеност је престанак живота плода у материци пре рођења, али после 20. недеље трудноће.

Прееклампсија је стање које може да се деси после 20. недеље трудноће или одмах по њеном завршетку. Карактеришу га висок крвни притисак и симптоми који указују трудници да неки од њених органа, као што су бубрези и јетра, можда неће правилно радити. Неки од тих знакова укључују протеине у мокраћи, као и јаке главобоље.

Интаутерино ограничење раста је слаб раст и развој бебе у материци.

Превремени порођај је рађање беба пре 37. недеље трудноће.

Абрупција плаценте је превремено одлубљивање постељице или абрупције постељице је одвајање нормално усађене постељице од након 20. недеље трудноће, а пре него што се новорођенче роди, укључујући и сва одвајања постељице непосредно пред сам порођај.

Превенција и терапија

Правовремено утврђивање присуства тромбофилије важно је гинекологу и хематологу у циљу предузимања превентивних мера и терапије, како би се трудноћа и поред тромбофилије успешно изнела до краја.

У МеДиа лабораторији анализе урођене тромбофилије се одређују најсавременијом PCR методом тестовима којима се дијагностификују мутације гена за тромбофилију.

Одређују се генетичке анализе на мутације у генима за факторе коагулације:

  • Протромбин II,

  • Фактор V Leiden,

  • PAI-1,

  • MTFHR (C677T) i MTHFR (A1298C).

Р. Н.

Share.
Leave A Reply

Skip to content