Општина Мало Црниће је у претходних неколико година више пута повећавала пољопривредни буџет кроз директно субвенционисање различитих програма. Кроз уређење сеоске инфраструктуре и друге повластице Општина настоји да унапреди услове за бављење пољоприврeдом.
Разговарајући са пољопривредним произвођачима и разматрајући досадашње интересовање за подстицаје које додељују, председник Општине Мало Црниће Малиша Антонијевић одлучио је да је 2024. права година за нове промене.
Колико је средстава опредељено за пољопривреду у 2024. години и за које подстицаје?
– Општина додељује најпре подстицаје за регрес за репродуктивни материјал, који се односи вештачко осемењавање крава. Ова врста подстицаја се може користити за максимално 40 грла годишње. Друга мера је суфинансирање камате на пољопривредне кредите, који се суфинансирају у износу од 100 одсто, а максимални износа подстицаја је 30.000 динара. У случају камате веће од 30.000 динара, корисник финансира камату самостално. Износ кредита који корисник користи није лимитиран. Подстицаји у физичку имовину пољопривредног газдинства, подразумевају куповину: квалитетних грла оваца, коза, свиња и набавку пољопривредних машина за секторе млека, меса, воћа, грожђа и поврћа и осталих усева, житарица, индустријског, ароматичног и зачинског биља.
Помаже се и подизање нових или обнављање постојећих производних и матичних засада воћњака, хмеља и винове лозе у износу до 50% вредности инвестиције за куповину садница, подизање пластеника за производњу поврћа, воћа, цвећа и расадничку производњу. Износ подстицаја по овој мери износи до 50% од плаћених трошкова за куповину пластеника
Ту су и промотивне активности у пољопривреди и руралном развоју за које сваке године додељујемо подстицаје у висини од 100.000 динара по једном кориснику.
Претходно наведене мере су исте као и претходне године, са тим што смо ове године увели и једну додатну меру која се односи на одрживо коришћење пољопривредног земљишта, ова мера се односи на анализу земљишта и износи 100% .
ВЕЋИ ПОДСТИЦАЈИ ЗА СТОЧАРСТВО
Због великог интересовања мештана за подстицаје, за 2024. годину су већа давања. На шта се односе повећања?
– У области инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава која подразумева набавку квалитетних грла, оваца, коза и свиња одлучили смо се за увећање подстицаја са 5 на 10 грла по пољопривредном газдинству, као и за повећање износа субвенције за куповину женских грла свиња са 20.000 динара на 35.000 динара, а за куповину нераста са 30.000 динара на 40.000 динара по газдинству.
До промене је дошло и када је у питању област набавке пољопривредних машина, где је износ подстицаја повећан и то са 50 на 75 процената по газдинству. Ову меру сматрамо изузетно значајном и због тога смо се и одлучили за повећање подстицаја за 25%, узевши у обзир велико интересовање мештана које влада за набавку пољопривредних машина, а свесни смо тога да набавка ових машина олакшава у великој мери обављање пољопривредне делатности и самим тим доприноси развоју ове делатности на целој територији Општине Мало Црниће.
Ако сагледамо све претходно наведено могу слободно да кажем да износ подстицаја на нашој територији није лимитиран, средства ће бити обезбеђена за све поднете захтеве, ниједан захтев који испуњава услове неће бити враћен због недостатка средстава. Колико год захтева буде поднето на обраду општине ће обезбедити средства за њихову реализацију.
Колико пољопривредника је до сада преузело субвенцију и уколико буде повећаног интересовања да ли ће буџет за те намене бити већи?
– Пољопривредници са територије општине имају пуну подршку и помоћ од стране локалне самоуправе, која се подстицајима труди да олакша развој и рад пољопривредних газдинстава. До августа је поднето више од 110 захтева. Када помињем овај број захтева мислим само на захтеве који су референти општинске управе стигли да обраде. Осим наведених постоји још захтева који су у обради и који ће се реализовати у наредном периоду. Највише интересовања, као што сам претходно нагласио, влада за набавку пољопривредних машина, потом за пољопривредне кредите и за набавку квалитетних приплодних грла.
У односу на претходну годину већ у овом периоду можемо приметити повећано интересовање пољопривредника за подстицаје које општина додељује, узевши у обзир да смо већ у августу месецу премашили број поднетих захтева у односу на претходну годину. Поучени искуством из претходних година, знамо да ће захтева тек бити од септембра месеца тако да у овој години очекујемо рекордан број захтева у односу на претходне године. Као што сам напоменуо буџет у овој области није лимитиран, средства ће бити обезбеђена за реализацију сваког поднетог захтева и ниједном пољопривреднику неће бити ускраћена могућност коришћења ових подстицаја.
ПРОШИРЕЊЕ АТАРСКИХ ПУТЕВА
Да ли ће одржавање атарских путева остати међу приоритетима у оквиру текуће инвестиционих активности у одржавање атарских путева?
– Добро стање атарских путева олакшава пољопривредницима обављање пољопривредне делатности, лакше кретање, приступ атарима у којима се налази њихово обрадиво земљиште и лакши транспорт житарица. Поред насипања атарских путева ризлом, ангажовали смо и Јавно комунално предузеће ,,Чистоћа“ да редовно брине о одржавању атарских путева, сечом растиња поред пута и одржавањем проходности.
За неке атарске путеве који нису коришћени у дужем временском периоду, а сада се указала потреба за коришћењем тих праваца, ЈКП Мало Црниће врши пробијање атарских путева тешком механизацијом. Атарски путеви се уређују на нивоу целе општине, последњим изменама дошло је до уређења атарских путева у насељу Батуша, Забрега, Кула, Мало Црниће, Салаковац, Шапине, Топоница и у осталим местима где је указана потреба за уређењем ове врсте путева.
Осим наведеног ангажовали смо и лиценцираног геометра који је задужен за праћење захтева које пред нама постављају представници месних заједница у овој области. Геометар излази на терен врши омеђавање жељених атарских путева, након чега се ангажује ЈКП ,,Чистоћа-Мало Црниће“ које те путеве пробија тешком механизацијом уколико исти нису проходни или спроводи радове на проширењу атарских путева.
ПРОБЛЕМИ
Који су најчешћи проблеми са којима се сусрећу пољопривредници и на који начин може да им се помогне да их превазиђу?
– Највећи проблеми са којим се пољопривредници сусрећу се односе на цену производа, временске прилике, радну снагу, механизацију, набавку грла и организовани откуп пољопривредних производа и наплату. Ми смо се потрудили да проблеме који су у нашој моћи отклонимо и да олакшамо развој пољопривредне производње.
Пољопривредницима временске прилике знатно утичу на принос, те како бисмо заштитили наше усеве потписали смо са извршиоцима за деловање на градоносне облаке – стрелцима на лансирним станицама Уговор о делу за испаљивање противградних ракета. Поред наведеног извршена је и набавка 16 противградних ракета за лансирне станице на територији општине у 2023. години. У овој години смо се суочили са пар временских непогода које су могле знатно да униште усеве, али захваљујући правовременом реаговању наших стрелаца на лансирним станицама, у великој мери смо успели да сачувамо усеве и да насталу штету минимизирамо.
Редовно смо у контакту са Сектором за ванредне ситуације – Одељење у Пожаревцу што се тиче временских прилика, поштујемо њихове препоруке и припремамо се за евентуалне непогоде на време.
Што се тиче проблема радне снаге и механизације, подстицаје које дајемо у области набавке прикључних машина увелико олакшавају и убрзавају обраду пољопривредног земљишта. Општина Мало Црниће чини све што је у њеној моћи да помогне пољопривредницима и да у честим разговорима које са њима обављам, заједнички превазиђемо проблеме са којим се суочавају и изнедримо најповољније решење.
ПРОГРАМ ЗА МЛАДЕ ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ
Да ли млади људе виде перспективу у пољопривреди и да ли се повратници из иностранства опредељују за улагања у ову област производње?
– Истина је да се све већи број младих људи враћа да живи на село. Поред субвенција које смо претходно навели младима стоји на располагању и суфинансирање камата на пољопривредне кредите. Износ кредита који корисник користи није лимитиран, а суфинаснирање камате се омогућава за износ кредита до 300.000 динара. Камата се суфинаснира у износу од 100 процената до максималног износа од 30.000 динара.
За износ кредита преко 300.000 динара до износа узетог кредита или износа камате веће од 30.000 динара, корисник финансира камату самостално.
Како бисмо што више подстакли младе да се баве пољопривредом креирали смо и програм за младе пољопривреднике. Имајући у виду да је целокупна територија општине Мало Црниће категорисана као подручје са отежаним условима рада у пољопривреди, потребно је нагласити да пољопривредна газдинства која подносе захтеве за подстицаје мерама руралног развоја из аграрног буџета Србије добијају већу стопу повраћаја на уложена инвестициона средства у односу на остала подручја.
Осим средстава која су младима на располагању на нивоу локалне самоуправе на располагању су им и подстицаји од стране Републике Србије.
Морам само напоменути да се велики број младих људи све више одлучује за оснивање мирко и средњих предузећа, породичних радионица, што представља одговор на појаву великог броја великих пољопривредних произвођача која обрађују више од 100 хектара земље, што је довело до недостатка пољопривредног земљишта за обраду на територији наше општине.
Повећана конкурентност и неодстатак обрадивог земљишта доводи до повећања цена закупа обрадивог земљишта, што не доприноси унапређењу пољопривредне производње јер кирија значајно утиче на смањење добити коју имају пољопривредници на крају године када сумирају трошкове и добитке, те је сходно наведеном јасно и опредељење доста младих људи за оснивањем породичних предузећа.
Свакако задовољан сам досадашњим резултатима, малим корацима се стиже до великих циљева, па тако верујем да ће и ова улагања временом дати све веће резултате у овој области. Највећи показатељ интересовања младих за бављење пољопривредом уочавам кроз нову опрему коју уводе у област бављења пољопривредном производњом.
ОПШТИНА КАО ПАРТНЕР
Каква је стратегија развоја пољопривреде у будућем периоду?
– Стратегија даје јасне смернице одрживог и конкурентног пољопривредног и укупног социо-економског развоја. Иста је заснована како на локалним специфичностима и уоченим потребама пољопривредних произвођача и свих становника Општине, тако и на јасним опредељењима и званичним документима Републике у области развоја пољопривреде, руралног развоја и прикључења ЕУ.
На основу идентификованих кључних снага и слабости Општине, као и шанси и претњи окружења, Стратегија представља својеврсни водич, који усмерава на акције и напоре свих учесника у пољопривредном и руралном развоју општине Мало Црниће, како би се повећала конкурентности пољопривредног сектора и унапредио квалитет живота и рада свих становника у Општини.
Намера Општине Мало Црниће је и била да доношењем оваквог стратешког документа олакша и унапреди оперативно програмирање буџетске подршке пољопривреди и руралном развоју, које Општинска управа већ реализује посредством годишњих програма за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја, као и за заштиту, уређење и коришћење пољопривредног земљишта. Документ даје основу и за развој међуопштинске и међурегионалне сарадње, као и за успостављање локално акционих група и јавно приватних партнерстава у области пољопривреде и руралног развоја.
Сваки пољопривредни произвођач који има регистровано пољопривредно газдинство на територији општине, може нас сматрати поузданим партнером који ће увек бити ту за сваки вид подршке који им је потребан. Средства за област пољопривреде као што можете приметити нисам ниједног тренутка исказао у процентима, баш зато што нам проценти нису од велике важности, већ пре свега задовољење потреба пољопривредника.
Како сам претходно напоменуо средства ће бити онолико колико захтева буде било од стране пољопривредних произвођача, ниједан захтев неће бити враћен због недостатка средстава, нити ће неки пољопривредник бити оштећен на било који начин од стране општине.
Р. Н.