Модели плода и семена кафе арабике, робусте и либерике као и узорци овог напитка са бројних локација широм света само су део гостујуће поставке београдског Природњачког музеја у Галерији Завичајног музеја Петровац на Млави.

Занимљиву изложбену сторију „Кафа, узбудљива прича о добром укусу“ ауторски потписује музејска саветница др Александра Савић која је са директорком Завичајног музеја Жаклином Перић у петак, 9.маја, отворила изложбу. Велики број посетилаца имао је прилику да чује импресивна, али и бизарна сазнања о једном од најпопуларнијих напитака на планети међу којима да је прва кафеџиница на Старом континенту отворена у Београду, зашто су љубитељи кафе кажњавани батинањем као и чињеницу да унос само 10 грама чистог кофеина може бити смртоносан за конзумента.

Занимљиво амбијентално решење, поставке уз сјајне илустрације, фотоси и експонати дају прилику да се свако од посетилаца у наредна два месеца између осталог може подробно упознати како је кафа доспела у Европу, да се прво користила као верско пиће а затим као лек, зашто су се жене у Енглеској буниле против кафе и податком да постоји 120 врста кафе. Куриозитет изложбе „Кафа, узбудљива прича о добром укусу“ је препарирана азијска цибетка (животиња из породице мачака) која хранићи се плодовима ове биљке ферментира и ствара нajкoнтрoвeрзниjу и нajскупљу сoрту кaфe нa свeту – копи лувак (Kopi Luwak)

Посетиоци ће ову изложбу у петровачком Завичајном музеју моћи да погледају до 11. јула.
В.Винкић
Фото: Завичајни музеј Петровац на Млави