Симболичним пуштањем шарених балона са порукама пријатељства, у Пожаревцу је обележен 21. март – Светски дан особа са Дауновим синдромом. Обележавање овог датума у дечијој играоници „Замак“ организовало је Удружење „Осми дан“ уз подршку Града Пожаревца, а председница Удружења Невенка Гајић истиче да је то прилика за све суграђане да се подсете да су особе са Дауновим синдромом једни од нас и да им је потребна пажња као и свима нама. Она је подсетила да особе са Дауновим синдромом нису болесне, само различите, да су то особе пуне љубави и нежности за све људе око себе.

-Овим смо доказали да су они циљеви које смо поставили постигнути, а то је да деца буду препозната и прихваћена и веома битно је што је локална самоуправа препознала залагање родитеља. Поред балона, ту су и различите чарапе које су симбол једнакости, а подржали су нас и другари из вртића и основних школа. Имали смо срећу да у претходних осам година сарађујемо са предивним људима, а градоначелник Павловић је један од првих који је направио лични контакт са нама у једном сасвим спонтаном сусрету у парку. Њега су деца очарала и то је била једна симпатија на први поглед. Наше удружење је препознато како вредно и удружење у које треба улагати и надам се да смо показали да радимо исправне ствари, рекла је Невенка Гајић.

Градоначелник Пожаревца Саша Павловић је истакао да локална самоуправа низом својих активности покушава да пружи најбољу подршку и помоћ, како деци са Дауновим синдромом, тако и њиховим родитељима.

 -Према овом удружењу гајимо посебне емоције, како према родитељима, тако и према деци, која су наши анђели. Дружење са њима оплемењује и  показује да инвалидитет никако не искључује таленат и животну енергију. Град Пожаревац ће и у будућности увек подржавати рад Невладине организације „Осми дан“, која је непрофитна и коју су родитељи основали како би се деца зближила, дружила и имала лепши живот упркос свом стању, казао је Павловић.

Датум обележавања установљен 2006. године није везан за први дан пролећа, већ за симболику настајања Дауновог синдрома: на 21. хромозомском пару појављују се три уместо два хромозома. Деца са Л – Дауновим синдромом пролазе кроз врло специфичан развој. Когнитивне способности су им отежане, мишићни тонус и моторика слабији, говорно се теже изражавају. Препознају се по косим очима, малим ушним шкољкама, ниском расту и гојазности. Последњих година, међутим, захваљујући настојањима породица да их укључе и стимулишу, евидентне су промене у њиховом физичком изгледу. Они могу да се донекле осамостале, али не и да буду апсолутно самостални. Процењује се да у Србији има око 2.000 лица са Дауновим синдромом. Те особе су благе, топле, насмејане, пријемчиве и нежне, увек деца у души. Називају их и децом Сунца.

                                                                                    Д.Динић

 

 

Share.

Comments are closed.

Skip to content