Светски дан белог штапа обележава се 15. октобра, почевши од 1964. године, а на овај дан обележавају се достигнућа људи који су слепи или имају ослабљен вид, као и симбол независности слепих особа, бели штап.
Од секретара Међуопштинске организације слепих и слабовидих Пожаревац Божидара Бојковића сазнајемо да је циљ обележавања овог датума да се скрене пажња на живот слепих људи, на њихов положај у друштву, на дискриминацију и да се средина што боље упозна са њиховим проблемима.
-Наш савез окупља око 400 слепих људи и за 70 година колико постојимо кроз нашу евиденцију је прошло скоро 95 људи који су откривени, школовани, запослени и пензионисани. Наши чланови кад год су у прилици долазе у просторије Савеза и обраћају се за помоћ око набавке помагала и других потрепштина, у друштвеном клубу се окупљају и играју шах, домине, пикадо и друге друштвене игре, а све са циљем да би време проводили квалитетно у духу заједништва. По резултатима које постижемо тренутно смо водећа организација у Србији, казао је Бојковић.

Члан Градског већа Дејан Крстић наглашава да локална самоуправа издваја значајна средства за помоћ удружењима која се баве особама са инвалидитетом и сваке године спроводе заједничке активности које имају за циљ да се реше поједини проблеми и олакша живот овим људима.
-Град Пожаревац кроз конкурсе за удружења која се баве заштитом лица са инвалидитетом помаже њихов рад, а такође и преко Локалног акционог плана и осталих конкурса везаних за социјалну заштиту, здравствену заштиту и спорт. Самим тим наша сарадња је одлична и надам се да ће и у будућности бити таква, са жељом да свима равноправно омогућимо нормалне услове за живот. Град Пожаревац стоји на располагању за све потребе које они имају, рекао је Крстић.
Секретар Међуопштинске организације слепих и слабовидих Милана Шестан наглашава да је циљ обележавања Светског дана белог штапа да се подстакне друштво да буде инклузивно, оснажујући слепе и слабовиде особе да буду независни и да живе пуним животом.
-Такође, то је прилика да се јавност информише о коришћењу белог штапа и како се правилно пружа помоћ особама које га користе. Овај дан је важан и за промовисање једнаких могућности за све, без обзира на њихове физичке способности. То подразумева приступачност јавних простора, технологије и информација за особе оштећеног вида. Дан белог штапа је прилика да се истакне да слепе и слабовиде особе имају пуно право на све сфере живота као и сви други грађани и да се заједно можемо борити за њихова права и једнакост, казала је Шестан.
Поводом празника, Дом здравља Пожаревац је у сарадњи са Поливалентном патронажном службом организовао мобилну акцију у просторијама пожаревачког Савеза.
-Традиционално сваке године долазимо неколико пута са циљем превентивних активности, мерења шећера у крви, притиска и других параметара, који нам указују на ризико факторе код различитих масовних незаразних болести. Акција има за циљ да контролише и очува здравље корисника Савеза и да упути савете који су добри за превентиву. Такође, било је речи о правилној исхрани и свим оним стварима које могу да ремете здравље ових корисника, рекла је Магдалена Бранковић, виша медицинска сестра Поливалентне патронажне службе Дома здравља Пожаревац.
Д.Динић