Четрнаеста добротворна Стишка посна трпеза у организацији Кола српских сестара „Босиљка Боса Павловић“ у Пожаревцу, окупила је двадесет екипа – чланица удружења и хуманитарних организација из целе Србије.

Јасмина Живковић и Предраг Мијатовић
Катарина Ристић Илић и свештеник Владимир Кочабер

Циљ организовања Стишке посне трпезе, истакла је председница пожаревачког Кола српских сестара Јасмина Живковић, у првом реду је добротворни рад удружења и обележавање Божићног поста у сусрет хришћанском празнику у славу рођење Исуса Христа. Посни специјалитети из различитих крајева Србије, које су припремили врсни кувари и домаћице делом су даровани социјално угроженим особама, односно штићеницима Кола.

– Настављамо традицију излагања стишких посних јела, промовишемо српску етнолошку и духовну културу. Окупили смо се ове године по 14. пут, прва Стишка посна трпеза, подсетићу, одржана је 2008. године. Од тада па све до данас, ова манифестација се успешно организује захваљујући нашим дугогодишњим пријатељима и сарадницима. Учесници којих је из године у годину све више и богата трпеза која је њихових руку дело, доказ су поверење како у Стишку посну трпезу, тако и у наше удружење које негује специфичан културно просветитељски програм, српску традицију и културу, рекла је председница Јасмина Живковић.

Награђени

Најукуснију посну слану питу припремиле су чланице удружења „Ресавски вез“ из Пругова, док је „Млавски цвет“ из Брадарца био други у овој категорији.

За најбоље припремљену слатку питу награђене су Рашанчанке, а за најбољи посни колач Удружење „Сестра Јелица“ из Малог Црнића.

У категорији најукуснијих посних предјела, диплома и пехар припали су удружењима жена „Сунцокрети“ из Батуше, за освојено прво и „Прело“ из Лугавчине, коме је припало друго место.

Добитници награда

Најукуснији пребранац скувале су чланице Удружења жена из Кленовника, најбољи рибљи специјалитет припримила је „Етно дама“ из Лазнице, док су најукуснију рибљу чорбу скувале Стижанке из Бара.

Удружење жена „Миленко Стојковић“ из Кличевца награђено је за најбоље скувану посну сарму. Друго место у овој категорији освојила је Етно секција Културно – уметничког друштва из Пољане.

Удружење жена „Добрњке“ однело је победу када је у питању припрема пуњене суве паприке, док је друго по квалитету, Коло српских сестара из Петровца на Млави.

Према одлуци жирија, чланице Удружења жена из Брежана награђене су за најбољи славски мени.

Најбогатију трпезу припремио Црвени крст Пожаревац

У категорији оригиналних традиционалних посних јела, победило је Удружење жена „Старчевљанке“. Друго место припало је Ћовдинкама, а треће Неформалној групи жена из Ранилуга.

На овогодишњој Стишкој посној трпези прво место за најлепшу и најоригиналнију трпезу припало је Средњој угоститељској школи „Вук Караџић“ из Велике Плане. Живичанкама су освојило друго место, а Удружењу жена „У срцу Стига“ из Мајиловца треће.

Организацији Црвеног крста Пожаревац, дугогодишњем сараднику и партнеру у многим активностима Кола српских сестара, уручен је пехар за најбогатију посну трпезу.

У знак захвалности на овогодишњој сарадњи и срдачном гостопримству, председница Кола српских сестара Јасмина Живковић уручила је пехар представнику Ресторана „Извор“, овогодишњем домаћину Стишке посне трпезе.

Учеснике и госте овогодишње манифестације, у име Града Пожаревца поздравио је заменик градоначелника Предраг Мијатовић. Као редован гост ове традиционалне манифестације потврдио је све већу масовност учесника. Честитајући Колу српских сестара на дугогодишњој доброј организацији указао је на значај очувања српске традиције и културе.

– Овом приликом честитао бих победницима, истовремено и поручио свим овогодишњим учесницима да су лидери у овој активности. Део њихове традиционалне трпезе стићи ће и на столове домова социјално угрожених грађана, штићеника Кола српских сестара. Град Пожаревац ће наставити да подржава манифестације налик овој, поручио је Мијатовић.

У оквиру ове манифестације по први пут представили су се ученици Средње угоститељске школе „Вук Караџић“ из Велике Плане и чланице Неформалне групе жена општине Ранилуг са Косова и Метохије. Ова општина налази се уз административни прелаз са Бујановцем. Реч је о руралној средини коју чини 13 села. Председница Општине Катарина Ристић Илић напоменула је да су представници ове општине по трећи пут у Пожаревцу ове године.

Као и свих претходних година, и ове је манифестацију благословила православна црква. Овога пута, у име епископа браничевске епархије др Игнатија Мидића, то је учинио старешина цркве Свете Петке Владимир Кочабер.

М. П.

Share.

Comments are closed.

Skip to content