Основци из седам школа окупљени су у Раброву, у Основнoј школи „Милутин Миланковић“, с циљем да се кроз дружење и надметање у знању кроз квиз „Миланковићу у част“ ода почаст једном од наших највећих умова   

На такмичењу су учествовале екипе основних школа „Иво Лола Рибар“ из Великог Градишта, „Доситеј Обрадовић“ из Пожаревца, „Вук Караџић“ из Мајиловца, „Јован Шербановић“ из Лазнице, „Вељко Дугошевић“ из Турије, „Слободан Јовић“ из Волује и „Милутин Миланковић“ из Раброва.

Домаћини су такође угостили представнике Удружења „Милутин Миланковић“ из Београда, које је предводио потпредседник Слободан Стојановић. Њихово присуство је још једном потврдило важност очувања лика и дела прослављеног научника међу будућим генерацијама.

Ученицима је, као инспирација пред почетак надметања, упућена снажна порука саткана у Миланковићевим речима: – Од свих сила које покрећу човека, најмоћнија је сила знања. 

Сви учесници и гости имали су јединствену прилику да обиђу и погледају сталну поставку о животу и делу Милутина Миланковића, која краси хол старог дела школе у Раброву, што је целокупном догађају дало посебну, свечану ноту.

Након узбудљивог и неизвесног такмичења, у којем су деца показала велико знање, прво место освојила је екипа ОШ „Вук Караџић“ Мајиловац. Другопласирана је екипа ОШ „Јован Шербановић“ Лазница, трећа ОШ „Доситеј Обрадовић“ Пожаревац.

Четврто место освојила је ОШ „Милутин Миланковић“ Раброво, пету позицију деле ОШ „Вељко Дугошевић“ из Турије и ОШ „Слободан Јовић“ из Волује, а шесто ОШ „Иво Лола Рибар“, Велико Градиште. 

Најбоље екипе, које су заузеле прва три места, награђене су пехарима и медаљама. Екипе које су се пласирале на остала места добиле су захвалнице за труд и залагање.

Као посебан знак пажње и подршке образовању, представници Удружења „Милутин Миланковић“ изненадили су све учеснике. Потпредседник Удружења Слободан Стојановић уручио је свим школама вредан поклон – књигу „Милутин Миланковић – путник кроз васиону и векове“, чији је текст приредио мр Славко Максимовић, председник Удружења ,,Милутин Миланковић“, као и графички роман „САТ“.

Ови дарови обогатиће школске библиотеке и наставити да инспиришу неке нове, младе умове.

Р. Н.

 

Leave A Reply