Главни актери Љубичевских коњичких игара, вишебојци, на пожаревачком хиподрому,  29. јула, почели су званичне припреме за 61. Љубичевске коњичке игре, које ће бити одржане  31. августа и 1. септембра.

Ове године пријављен је рекордан број такмичара, чак 21, који ће желети да након квалификација осигурају место у свечаном дефилеу.

Иако спада у ред високоризичних спортова, вишебој је једнако примамљив како за такмичаре, тако и за гледаоце.

 

У разовору са тренером Радетом Миловановићем

О припремама и предстојећем такмичењу разговарали смо са тренером вишебојаца Радетом Миловановићем, који је пуних 30 година у овом послу.

– Физичка припрема је много битна за вишебој. Првих неколико дана када почнемо са припремама не форсирамо тренинг, јер нам је досадашња пракса показала да се повреде углавном дешавају током тих дана. Водим рачуна да припреме буду такве да сви могу да поднесу подједнако, јер нису  сви ни подједнако физички спремни. Велика већина вишебојаца има своје коње које јашу током целе године и у кондицији су, објашњава Милановић.

Како даље каже,  ове године имају нове такмичаре узраста од 18 до 21 године, Димитрија Брезјановића, Луку Кресоја и Милоша Живковића, каже Миловановић и додаје:

– У овом спорту је најбитније да волите то што радите. Ми и на 40 степени долазимо у чизмама на јахање , јер ми заиста то и волимо. Тренинг траје, сат – сат и по, након чега се коњи купају, хране и припремају за нови дан. Драго ми је што имамо и млади кадар који може да настави и сачува традицију дугу већ 61. годину.

Квалификације за Љубичевски вишебој су 24. августа, у 18 часова, а за пролаз у полуфинале такмичиће се сви осим тројице прошлогодишњих првопласираних.

– Дванаест такмичара одлази у полуфинале, које је недељу дана након квалификација. Осморица најбољих надметаће се  за титулу витеза.

Прошле године било је и изненађења, јер су у квалификацијама испали искусни такмичари. Титула се не брани славом, већ морају сваке године да се доказују, наглашава Миловановић.

Тренинзи вишебојаца, који су отворени за јавност, одржавају се сваког радног дана од 18 часова на хиподрому.

                                                         Тежак задатак пред вишебојцима

Градоначелник Пожаревца Саша Павловић присуствовао је почетку припрема вишебојаца.

– Сав њихов труд, рад и таленат, заједно са огромном љубављу коју имају према овим племенитим животињама, биће усмерен на овогодишњи Љубичевски вишебој и жељу да се освоји победнички плашт и сабља, рекао је Павловић и додао:

– Ове године ће то бити изузетно тежак задатак, јер се пријавио рекордан број такмичара који ће желети да након квалификација осигурају место у свечаном дефилеу.

                                                               Витезу  725.000 динара

Укупан наградни фонд овогодишњих  Љубичевскох коњичких играра исти је као и прошле године, 8.450.000 динара.

За „Куп Љубичева” биће издвојено 2 милиона динара, колики је и наградни фонд за Љубичевски вишебој, а за главну касачку трку „Кнез Михаило“ планирано је 800.000 динара, док се за витеза очекује награда у износу од 725.000.

Осим новчане награде, витез прима пехар, плашт и сабљу. Сабља је уникатна, посебно скована за витеза Љубичевских игара и сваки нови победник вишебоја добија је од свог претходника и са поносом је чува до следећих Љубичевских коњичких игара.

Сабља има угравиран витешки мото: „Не вади ме без повода – не враћај ме без части“.

                                               Дисциплине Љубичевског вишебоја

Љубичевски вишебој јединствено је надметање јахача, које се одржава једном годишње у Пожаревцу током Коњичких игара.

Коњаници се надмећу у дисциплинама које симболизују традиционално витештво.

ГАЂАЊЕ ТОПУЗОМ

Гађање топузом је дисциплина у којој се топуз избацује замахивањем преко главе, а циљ је погодити мету која се налази на висини.

ГАЂАЊЕ СТРЕЛОМ

Гађање стрелом у постављену мету са одстојања од осам метара. Погодак је важећи  само ако врх стреле додирне и забоде се у мету.

КУРИРСКО ЈАХАЊЕ

Поента дисциплине курирско јахање јесте да такмичари у што краћем времену, на растојању од сто метара, у одласку и повратку, предају и приме „поруку“ која је у торбици.

Обавезни су да се са, преко рамена, дијагонално пребаченом  курирском торбицом на коњу врате са места поласка.

ГАЂАЊЕ КОПЉЕМ

Када је реч о гађању копљем вишебојци погађају мету постављену на земљи, са растојања од осам метара. Погодак је важећи ако врх копља остави траг или се забоде у мету.

СЕЧА САБЉОМ

У сечи сабљом мора да „скине“ фигуру „главе“  са постоља, пресече лубеницу која се налази на следећем постољу и сабљом погоди мету постављену на тлу. Сабља се држи испред тела, а сеча се врши одозго.

У свакој дисциплини такмичари освајају бодове, а судијски жири за витеза, победника, проглашава такмичара са највише освојених бодова.

                                                                                                И.Р.

Share.
Leave A Reply

Skip to content