Удружење пензионера Градске општине Костолац наставља са активностима којима је основни циљ помоћ најугроженијима и неговање активног живота суграђана трећег доба.
У том смислу, ангажују се у набавци угља, подели пакета помоћи у основним намирницама и средствима за хигијену, суфинансирању куповине лекова, обезбеђивању бесплатних аутобуских карата, обављању извесних лекарских прегледа, као и коришћењу рехабилитације преко ПИО фонда, али и других опција за посете бањама, краћих екскурзија и окупљања поводом већих празника.
Председник Удружења пензионера Градске општине Костолац Љубиша Живојиновић наглашава да су на располагању свим пензинерима и додаје:
– Радимо на пружању разних видова помоћи, пре свега, пензионерима са најмањим примањима. Такође сматрамо да је важно подржати активан живот пензионера у разним сферама друштвеог живота, тако да настојимо да пронађемо најадекватније и најповољније могућности за то.
Додаје и да је за Удружење од великог значаја сарадња са Градском општином Костолац, која обезбеђује новчана средства за одређене видове помоћи пензионерима са најнижим примањима.
Иначе, костолачко Удружење окупља скоро 1.700 чланова. Чланарина је 450 динара за целу годину. Међутим, како истиче Живојиновић, број пензионера је знатно већи у односу на број чланова Удружења. Из тог разлога настоје да подстакну омасовљавање Удружења.
УГАЉ И ПАКЕТИ ПОМОЋИ
Пријављивање за угаљ започето је у јануару. Уписано је око 4.200 тона. Такође је омогућено пријављивање и за пелет, за које је исказано интересовање за количину од 20 тона.
Укупан новчани износ плаћа Удружење, а пензионери потом отплаћују Удружењу на шест месеци.
Председник Живојиновић наводи да је све добро протекло, да превоз добро функционише, као и да је угаљ квалитетан. Указује и на добру сарадњу са ЕПС-ом.
Настављено је и са традиционалном акцијом поделе пакета са основним намирницама и средствима за хигијену. Намењени су најугроженијима, са примањима до 25.000 динара. Тај новац обезбеђује Градска општина Костолац. Уз ту, реализована је и подела пакета преко ПИО фонда, такође, са намирницама и хигијеном.
Пензионерима старијим од 70 година и онима са најнижим примањима обезбеђене су бесплатне аутобуске карте на територији Града Пожаревца. Како наводи Живојиновић, ту могућност користило је 157 чланова.
ЗДРАВСТВЕНИ ПРЕГЛЕДИ И ЛЕКОВИ
У костолачком Удружењу пензионера обављају се бесплатни преглед вида, дна ока и зенице. Реч је о беорадској фирми која је ове године долазила пет пута.
Уз прегледе постоји и могућност да пензионери купе наочаре, које могу платити преко ПИО фонда, на више рата. Цена је од 2.500 до 20.000 динара.
Једна од редовних активности је суфинансирање куповине лекова. То је намењено најугроженијима, са најнижим примањима.
Један пензионер може користити максимално 20.000 динара, с тим што је Удружење одобрило да се у изузетним ситуацијама могу одобрити и додатна новчана средства. Новац за суфинансирање лекова обезбеђује Градска општина Костолац.
Расте интересовање за животно осигурање
У Удружењу пензионера Градске општине Костолац истичу одличну сарадњу са компанијом „Дунав осигурање“.
– Сваке године расте интересовање пензионера за животно осигурање за које се може уплатити 350 динара, 500 или 1.000 динара.
– Сматрамо да је јако важна сарадња и са другим пензионерским удружењима, пре свега, због размене искустава и информација, тако да смо настојимо да негујемо те сусрете, истиче председник Удружења пензионера Градске општине Костолац Љубиша Живојиновић и најављује учешће костолачких представника на традиционалном републичком надметању:
– Предстоји нам одлазак у Врњачку Бању, на републичку Олимпијаду спорта здравља и културе трећег доба, која ће трајати од 19. до 22. септембра. Трошкове сноси ПИО фонд. Учествујемо у више дисциплина и намера нам је да што боље представимо наш крај.
Ове године је Удружење организовало мање екскурзија него што је првобитно планирано, пре свега, због високих температура, али и високе цене превоза.
– Организовали смо обилазак Лисина. Потом, ових дана је 37 пензинера отишло у Соко Бању, на претплату, за 33.000, у које је укључено десет дана, три оброка дневно и три третмана. Припремамо обилазак Сремске Митровице, уколико буде било довољно заинтересованих пензионера. Нама је највећи проблем превоз, који је доста скуп.
Од окупљања, организован је дочеком Српске Нове 2024. године, обележавање 8. марта, као и дружење пензионера из Костолца и осталих месних одбора.
А. М.