ВАТРОГАСНО СПАСИЛАЧКА ЈЕДИНИЦА ПОЖАРЕВАЦ

Жива у термометру током претходне седмице у Пожаревцу достигла је 43. подеок.  Уз несавесне грађане који и даље спаљују суву траву и жетвене остатке ово су идеални услови за настанак пожара на отвореном простору.

Ватрогасно спасилачка служба у Пожаревцу током летњег периода има пуне руке посла. Иако  се сваке године током летњих месеци повећава обим посла, ова година се издваја у односу на претходне.

Интервенција на отвореном пожару

ЦЕЛА ПРОШЛА КАО ПОЛА ОВЕ ГОДИНЕ

Колико је повећан број  пожара на отвореном простору говори податак да је број интервенција на пожарима, који је целокупне прошле године  износио  715,  достигнут средином ове године.  Само у јулу, до 22. дана овог месеца,  обављене су 102 интервенције. Спаљивање траве и стрњишта изазвало је 85 пожара. Од тог броја 9 пожара било је на грађевинским објектима, 8 техничких интервенција на саобраћајним средствима и 3 случаја неексплодираних убојних средстава.

Стојан Макић

Начелник Одељења за ванредне ситуације у Пожаревцу  Стојан Макић апелује на грађане да не пале траву, нити било какве жетвене остатке. Овакви пожари не захватају само „замишљени“ простор, већ се шире на шуме, воћњаке и суседне њиве засејане пољопривредним културама.

-Терени су непроступачни за рад што представља велики проблем. Код пожара се никада не зна у ком ће правцу кренути, дешава се да се пожар локализује, а онда  ветар промени правац , пожар почне да се шири ван контроле и направи велику штету.

Никола Микић

Командант Ватрогасно – спасилачког батаљона Пожаревац Никола Микић потврђује да је узрок  највећег броја пожара људски фактор, те да гашење пожара на отвореном захтева дужи временски период, што самим тим смањује капацитет Ватрогасне јединице за евентуалне пожаре на грађевинским објектима.

Микић, осим људства, напомиње и значај опреме за послове које ватрогасци обављају, посебно истичући  ватрогасну ауто цистерну,  донацију Града, те теренска возила, цистерне и навална возила пристигла из Министарства унутрашњих послова.

Треба ли „оштрије по џепу“?

Припадници сектора за ванредне ситуације, у сарадњи са Полицијском управом  Пожаревац редовно обилазе терен и  проналазе грађане који изазивају пожаре. У сарадњи са Тужилаштвом подносе се прекршајне, а понекад и кривичне пријаве. 

Казне за спаљивање траве, остатака и смећа  за  правна лица износе и до милион динара, док су за физичка лица  десет хиљада динара.

Део ватрогасне бригаде Пожаревац

ВАТРА ЈЕ НЕПРЕДВИДЉИВА

Гашење пожара зна да траје и по неколико дана, а један од таквих десио се недавно на територији Кучева. Узрок пожара: спаљивање  суве траве. Пожар је, уз потешкоће, обуздан, уз тежак рад  неколико екипа.

 Начелник Сектора Стојан Макић посебно скреће пажњу пољопривредницима да обрате пажњу на техничку исправност пољопривредних машина.

  • Имали смо неколико пожара на комбајнима који су касније изазвали пожар на отвореном простору. Ти пожари настали су због неисправности поменуте механизације.

Према Макићевим речима,  осим непосредне опасности, оволики број интервенција изазива и друге проблеме:

  • Троше се средства, механизација и оптерећује људство. Имајући  у виду притисак за уштеду средстава,  механизације и ангажовањем  људства, јер смо у кризном времену,  то је  велики проблем, каже и напомиње  да тренутно пожаревачки ватрогасци могу да се носе са изазовима који су пред њих стављени, али да радника увек недостаје, како због смене генерација, тако и због споре процедуре за запошљавање.
  • Добро је што се последњих година редовно објављују конкурси за пријем припадника ватрогасних јединица, рекао је Макић и позвао младе до 30 година,  физички и ментално спремне,  да се јављају на сваки конкурс који расписује Министарство унутрашњих послова.

Т.Р.

Share.

Comments are closed.

Skip to content