У слоју испод песка на дубини од десетак метара на копу угља Дрмно при откривању јаловине, багер је на видело изнео још један брод. Са копа су одмах позвали археологе са Виминацијума који су направили приступне рампе у пешчаној литици и почели уклањање слојева глине, песка и тресета којим је брод био затрпан.

Велики брод,  сличан оном пронађеном 2020. године, дужи од двадесет метара  и ширине 3,5 метара, сачуван је у глини. Таква пловила равног дна користили су Римљани као ратне бродове или барже за превоз терета, па се претпоставља да је ово најновије археолошко откриће на Виминацијуму део римске флоте.

Др Миомир Кораћ, руководилац пројекта “Виминацијум – римски град и војни логор” и дугогодишњи директор Архолошког института у Београду, каже да је и ово откриће сведочанство континуитета цивилизација на овом простору, али и да датирање откривених бродова из првог века пре нове ере, противречи актуелним теоријама које тврде да су Римљани стигли тек век касније. Виминацијум, додао је, даје открића која мењају разумевање историјских догађаја и миграција на овим просторима.

                                         ДЕО РИМСКЕ ДУНАВСКЕ ФЛОТЕ

Брод је откривен  на угљенокопу  три километра североисточно од Виминацијума и два километра западно од Кличевца. Тако је настављена прича о виминацијумској флоти која је завршила на дну једног од рукаваца Дунава чије је корито затрпано.  Река Дунав је током прошлости овде више пута меандрирала и мењала ток чији се трагови сада откривају.

Археолози који су одмах дошли на коп посведочили су да су дрвене даске и греде биле влажне, као и песак изнад брода, што објашњава како је брод остао тако добро очуван. Установили су је да је брод очуван у дужини од 13 метара, а да је његова ширина износила 3,5 метара. Преживела је крма са средишњим делом брода, док је прамац оштећен радом багера. Покретан је веслима, а могао је да  користи и помоћно једро. Остаци овог брода су слични оном пронађеном 2020. године, али се без анализа не може утврдити из ког периода потиче.

За новооткривено пловило биће у наредним данима израђена специјална челична конструкција којом ће бити пренесена у Археолошки парк Виминацијум на даљу конзервацију, а касније и презентацију.

Флота у Виминацијуму је потврђена  у спису Notitia dignitatum или Војноадминистративном регистру из четвртог  века и зато је прва археолошка претпоставка да је пловило било део те флоте.

Д.Д.

Share.

Comments are closed.

Skip to content