Сива трулеж је економски најзначајнија болест плодова јагодастог воћа и често је ограничавајући фактор производње. Прохладно и влажно време су повољни услови за развој болести. Најосетљивија фаза развоја јагода када је ово обољење у питању јесте цветање, а плод напада у свим стадијумима развоја.

Инфекција настаје на цветовима који су страдали од пролећних мразева, на плодовима који леже на земљи или малчу и на онима који су оштећени. Заражени плод брзо труне, добија браон боју, а на њему се развија сива пепељаста превлака – мицелија гљиве из које ветар разноси споре и шири заразу.

У условима честих киша болест се брзо развија и шири. На интензитет појаве сиве трулежи значајно утиче микроклимат  нарочито уколико није обезбеђено добро проветравање. Берба плодова треба да је на почетку зрења и потребно је њихово брзо расхлађивање.

Добре резултате у заштити од овог обољења дају фунгициди из групе ботритицида (Switch, Luna Sensation, Teldor, Pyrus, Signum, Quadris) које треба применити на почетку цветања и понављати третмане у интервалима у зависности од фунгицида који се примењује и временских услова. У влажнијем  периоду скратити период између два третмана. Када започне зрење и берба, хемијска заштита је закаснела. Тада треба водити рачуна о каренци фунгицида с обзиром на чињеницу да је цветање, формирање плодова и сазревање код јагодичастог воћа сукцесивно и веома развучено.

                    Драгана Урошевић, дипл.инж. заштите биља у ПССС Пожаревац

Share.
Leave A Reply

Skip to content