Проблем закоровљености у заснованој луцерки се најбоље решава зимским прскањем луцеришта, јер хербициди предвиђени за ту намену делују и преко земљишта штитећи усев луцерке у току целе сезоне. Ово прскање се изводи најчешће крајем фебруара или почетком марта месеца. Третирање се изводи када су температуре изнад нуле. Штетност закоровљености се огледа у томе што је проценат протеина смањен, чиме се снижава хранљива вредност таквог сена а продужава се време просушивања на њиви. Најзначајнији корови у усеву луцерке су дивљи сирак, паламида, попонац њивски, вилина косица, пиревина, коровско просо, хоћу-нећу, маслачак и штавељ. Такође, неки од ових корова у себи садрже гликозидне материје, које су отровне за домаће животиње.

Из свих ових разлога, зимско третирање луцерке је веома корисна агротехничка мера. Предност хербицида примењених у овом периоду састоји се у томе што поред контактног деловања на коровске биљке, делују и преко земљишта штитећи усев луцерке у нешто дужем временском периоду.

У фази мировања вегетације могу се применити хербициди на бази а.м.метрибузин (Mistral, Eclipse, Velton) на бази а.м.тифенсулфурон-метил (Harmony 75 WG, Piano, Okvir) уз додатак оквашивача Trend. Ови хербициди се примењују искључиво у фази мировања. Уколико се примене касније могу да изазову жутило надземног дела биљака.

Драгана Урошевић, дипл.инж.заштите биља у ПССС Пожаревац

Share.

Comments are closed.

Skip to content