МЛАДИ ЗА МЛАДЕ

Дигитално доба је са собом довело велике повољности и помогло нам је да на бржи и ефикаснији начин стигнемо до неопходних информација. Међутим, данас млади више прибегавају разноразним садржајима коју су пласирани преко друштвених мрежа Инстаграма и ТикТок-а. Захваљујући овим апликацијама омладина своје слободно време троши сурфујући по интернету, уместо да га искористи на квалитетан начин и прочита неку добру књигу. Свака књига на овој планети има своју јединствену причу, те због тога не треба судити књизи по корицама.

ЧИТАЊЕ И ПОТРАГА ЗА БЛАГОМ

Према речима, нишког писца Бранислава Јанковића, што је писац старији, то све више има млађе публике међу његовим читаоцима. Ствар година и логике.

Недовољно је да се назовем писцем за младе, али сасвим довољно да се поносим бројем младих на својим промоцијама. Моје књиге или све прочитате или не прочитате ниједну.  Можда бих, ипак, издвојио Сузе Светог Николе, јер је то књига која се противи ограничењима. Kада сте млади покушавате да их заобиђете, када сте стари покушавате да им се што више одупрете, јер сте схватили да сте живот провели робујући тим ограничењима, објаснио је Јанковић.

На питање како да омладина прође свој читалачки укус, Бранислав Јанковић је одговорио како ње битно шта се чита, већ је важно да се чита. 

Омладина би требало да се добро забавља, да ужива у животу, да се образује  како би се разликовала од политичара, који притом не читају. Било шта, само читајте. Временом ћете избрусити укус, те неће моћи да вас преваре препоручујући вам лоше штиво. Читање је важно онима који воле, те њима и не треба причати зашто је читање важно. Међутим, на оне који не читају, непотребно је трошити речи – нећете их убедити. Свако воли да чита из неког другог разлога и у потрази за другачијим благом. Неко ту сакрије своје благо, а неко сакрије себе у читању. Има много начина како да се квалитетно искористи књига, рекао је Јанковић. 

ЧИТАЊЕ НАМ ДОНОСИ МОЋ

Kажу да је знање моћ, а један од начина за стицање те моћи је читање. Оно нам помаже да упознамо себе и свет у неком другачијем светлу. Писац Алекса Kостадиновић сматра како је све што читање носи са собом корисно, почевши од тога да нам помаже да се на кратко одвојимо од реалности и упустимо се у безбрижан свет маште, па до тога да учимо нове ствари, ширимо вокабулар и стичемо нова искуства кроз странице дела, које сведоче о искуству писца.

-Велики број младих је присуствовао промоцијама мог првог романа, што показује да су јако заинтересовани за хорор прозу. Већинска публика на помоцијама су били управо студенти и ученици средњих школа. Једном приликом била је организована и радионица писања кратких хорор прича у електротехничкој школи „Мија Станимировић“ у Нишу. Тада су ученици те средње школе, као и ученици других школа који су присуствовали радионици, показали велику мотивацију за писање, истакао је Kостадиновић.

Млади аутор Алекса Kостадиновић је објаснио да уколико неко жели озбиљно да се посвети писању, потребно је да издвоји доста времена за то, направи приоритете, а често се и одрекне неких других ствари у животу које троше то време потребно за писање. Једна од најважнијих ствари је да, онај ко одлучи на крене овим путем, пуно чита, учи и усавршава се у сваком смислу те речи. 

-Зависно од преференција, свако ће читати оно што му је блиско, што му одговара стилски и по садржини. Свакако, мислим да постоји једна ствар која је заједничка свим добрим и публици „привлачним“ делим, а то је мистерија и нешто што ће читаоцу држати пажњу до самог краја. Мој први избор, у мору одличних дела, била би књига Марина, шпанског писца Kарл Руис Сафона. Оно што је мене привукло код те књиге, издвојивши је од других, била је та стилска лепота. Оно што ме је увукло и задржало у цео тај свет, била је мистериозност и сама идеја која је на мене оставила више него позитиван утисак, објаснио је Kостадиновић.

Неопходно је да омладина чита што више, дела другачијег жанра, садржине и других писаца. Упознавањем са различитим делима и писцима, читалац ће увидети шта му одговара и онда ће дела за своје наредно читање бирати на основу личног доживљаја. Читањем млади стичу нова искуства и добијају едукативне драгуље, који им помажу да на свом личном развоју пронађу сопствено благо.

Наташа Спасовски

“Пројекат се реализује у оквиру Програма малих медијских грантова који финансира Амбасада САД а администрира Медиа и Реформ Центар Ниш. Ставови, мишљења и закључци изнесени у пројекту нужно не изражавају ставове МРЦН и Амбасаде САД већ искључиво аутора.“

Share.

Comments are closed.

Skip to content