Без агрохемијске анализе земљишта свака прича о биљној производњи не би имала смисла. Зашто je важно обављати контролу плодности земљишта? Услед дугогодишњег гајења биљних култура, земљиште се осиромашује природним садржајем хранљивих елемената. Недостатак хранљивих елемената може настати и услед испирања у дубље слојеве земљишта, као и образовањем неприступачних облика за биљку. Како би постигли очекиване резултате,  а истовремено очували плодност земљишта, у савременој пољопривредној производњи, све су већи захтеви за агрохемијским анализама земљишта (садржај укупног азота, фосфора, калијума, калцијумкарбоната, pH вредност и садржај органских материја), као и анализом биљног ткива, а због рационалне прихране култура које се гаје.

Исхрана биљних култура се може исправно извести када се утврди расположива колична хранљивих материја у земљишту, брзина мењања количине расположивих хранљивих материја (усвајање, испирање,…), и количине хранљивих материја неопходних за прихрану. Ђубрење директно утиче на плодност и структуру земљишта, регулише трајање вегетације и оптимални пораст вегетативне масе, појачава отпорност култура према ниским температурама, болестима и штеточинама, а доприноси бољој родности и квалитету. Због тога је редовно ђубрење постала обавезна агротехничка мера. Код избора врсте ђубрива и начина примене, морају се уважити, како агрономски тако и економски разлози, ради рационализације у производњи.

И овако можемо набрајати добре стране узорковања и испитивања земљишта у функцији остваривања што већег квалитета и квантитета плодова. Чињеница је да се мали број пољопривредних производа гаји због украса, и није исто добити приносе дупло веће од просека са истим улагањима.

        Данијела Илић, маст.инж. пољопривреде у ПССС Пожаревац      
Share.

Comments are closed.

Skip to content