„Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник наше Редакције Зоран Стокић проналази познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећа, а млађе упознаје са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.
Одлазак Миливоја Живановића – 15. новембар 1976.
Преминуо је Пожаревљанин, бард југословенског и српског глумишта, првак ЈДП-а и Савременог позоришта Београд, први Војвода од Љубичева на првим ЉКИ одржаним 4.септембра 1964.године. Играо је са великим успехом безброј ликова, трагичних и комичних. Глумом је почео да се бави у раној младости. Први је инострани глумац који је добио престижно признање – ,,Златну медаљу Станиславског“ давне 1966.године у Москви коју му је доделио Московски художествени театар у коме је често гостовао. Добитник је и ,,Седмојулске награде“ и још мнодих других признања и награда. У знак сећања на њега у Пожаревцу се одржавају Глумачке свечаности ,,Миливоје Живановић“ и Смотра аматерских позоришта Србије. Живановић је рођен 2. априла 1900. у Пожаревцу.
Пруга за потребе Немаца – 18. новембар 1942.
Рудник угља ,,Костолац“ је на интервенцију немачких власти које су окупирале земљу, добио је употребну дозволу за изградњу индустријске пруге Костолац – Сопот пожаревачки и даље до Пожаревца, ради превоза угља из рудника за потребе немачких власти. Пруга је изграђена крајем децембра 1941. године, а у саобраћај је пуштена 1. јануара 1942. године. Пругу је рудник ,,Костолац“ користио до 1. јула 1944. године, када је преузима тадашња Дирекција за експлоатацију железница Београд.
Дан Учитељске школе – 18. новембар 1963.
Учитељска школа „Вељко Дугошевић“ у Пожаревцу, која носи име народног хероја и учитеља пожаревачког краја, прославила је Дан свог оснивања. Свечаност је отворио и госте поздравио директор Ђорђе Јањић, а потом су уручене награде ученицима који су учествовали на конкурсу о Вељку. Прву награду у износу од 6.000 динара за сонетски спев добио је Миодраг Николић, другу – 4.000 динара Боривоје Миличевић, а трећу – 2.000 динара Љубиша Милутиновић. Похваљени су радови Слободанке Маринковић и Милијаде Животић.
Припремио З. Стокић