![](https://recnaroda.co.rs/wp-content/uploads/2025/02/600.jpg)
Полагањем венаца крај споменика књазу Милошу Обреновићу у градском парку у Пожаревцу, обележен је 15. фебруар, Дан државности Републике Србије.
Градоначелник Пожаревца Саша Павловић је у свом обраћању истакао да је за симбол државности одабран Сретењски устав из 1835. године као моменат настанка модерне Србије и подизање Првог српског устанка 1804. године, као моменат отпора неправди и жеђи за слободом.
ПУТ КА МОДЕРНОЈ ЕВРОПИ
-Први симбол државности Србије, извојеван пером, а други оружјем, носили су и носе у себи исту поруку народу, а то је жеља да се научена лекција више не понавља. Та лекција је дошла у 14. веку услед разједињености државе пред Отоманским царством, када су наши тадашњи великаши поделили српске земље и народ у њима. Није успела ни велика претња са истока да се српске вође тада у правој мери уједине, па смо вековима плаћали данак нарушеној слози кроз губитак слободе, али и државе. Оно што може да брине је да је наша Србија и након догађаја које данас славимо још неколико пута заборављала колико се слобода и државност не подразумевају, уколико се љубоморно не чувају, казао је Павловић.
![](https://recnaroda.co.rs/wp-content/uploads/2025/02/300-1.jpg)
Та тешка времена су захтевала тешке одлуке, које су српски прваци, визионари, умели да донесу у правим тренуцима. У 19. веку имали смо их у виду Карађорђа Петровића и Милоша Обреновића, два различита карактера која су делила исту визију – најпре слободну, а потом и просперитетну Србију. Први српски устанак је запалио, а Други српски устанак је распламсао пламен те жеље. Оба догађаја су подсетила наш народ да уједињени могу све, па и да збаце моћну империју која је вековима уназад систематски радила на затирању сваког трага српске државности.
Сретењски устав, као претеча свих каснијих ервопских модерних устава, био је кратког даха. Историчари се слажу да је управо његова либералност била сметња свим великим силама које су кројиле мапу старог континента. Ако је Први српски устанак угушен и за зеленим столом и на бојном пољу, укидање Сретењског устава је искључиво последица нејаке дипломатије условљене слабошћу младе државе.
-Зато је нарочито данас важно сетити се свих тих поука. Важно је сетити се значаја јаке привреде и слоге међу сународницима, на чему толико потенцира наш државни врх на челу са Александром Вучићем. Важно је да се сетимо да су сви наши падови кроз историју увек били у тренуцима када смо били разједињени и економски нејаки. Зато је овај дан можда и најбоља прилика да се старији подсете, а млађи подуче да имамо једну Србију и да она припада свима који су се у њој родили и у њој живе. Мишљења о томе како је учинити бољом и лепшом могу се разликовати, али око тог циља сви се морамо сложити и заједно на њему радити. Споменик књазу Милошу пред којим стојимо обавезује нас да не дозволимо да се проспе његово и наслеђе свих оних који су водили и волели нашу државу, закључио је градоначелник.
![](https://recnaroda.co.rs/wp-content/uploads/2025/02/400.jpg)
Одајући почаст страдалима у борби за слободну српску државу, венце су крај споменика положили представници Војске, МУП-а, Браничевског управног округа, градоначелник Пожаревца Саша Павловић, заменик градоначелника Бојан Динић и председник Скупштине Града др Срећко Босић, председник Градске општине Костолац Серџо Крстаноски и председница Скупштине ГО Костолац Милена Церовшек.
Почаст су одали и представници борачких опрганизација и политичких партија, а свечаности су присуствовали чланови Градског већа, директори предузећа, установа, школа…
![](https://recnaroda.co.rs/wp-content/uploads/2025/02/500.jpg)
Д.Динић