Данас је обележено 75 година вредног и успешног постојања и рада Историјског архива Пожаревац.
На свечаности приређеној у салону зграде Начелства, у присуству бројних гостију из Србије, Босне и Херцеговин, Северне Македоније и Хрватске, обратили су се градоначелник Пожаревца Саша Павловић, директор Државног архива Србије др Мирослав Перишић и директорка Историјског архива Пожаревац др Јасмина Николић.
Градоначелник Павловић указао је на значај изузетних резултата Историјског архива Пожаревац, који представља понос Града:
– Обављате веома важан посао на пољу очувања колективног сећања. То чините искључиво користећи све оне материјалне доказе који свим добронамерним историчарима не дају простора да тумаче прошлост онако како се она није догодила. Архив је надлежан за заштиту архивске грађе свих правних субјеката који нису републички органи и организације, а делатност обављају на територији Браничевског управног округа. И поред тога, познате су ваше изложбе, издавачке делатности, промоције и предавања са темама које су интересантне публици и ван територије нашег округа. Још један доказ великог угледа који уживате јесте и сарадња са реномираним институцијама попут Војног архива, Војног музеја Министарства одбране, са Министарством културе РС… Производ те сарадње је и ваш излазак на европску сцену културно историјских дешавања која се огледала у изложби „Србија у Великом рату 1914 – 1918“, постављеној у Паризу 2019. године.
– Узевши у обзир све набројано, довољно је разумети да данас присуствујемо прослави јубилеја врло значајне установе из области културе и историје, не само у домаћим оквирима, већ и много шире. Ипак, све то је само кап у мору делатности и резултата које је Историјски архив Пожаревац остварио. Уверен да су велики успеси тек пред вама, истакао је између осталог градоначелник Пожаревца Саша Павловић.
Директор Државног архива Србије др Мирослав Перишић, говорио је о значају архива и архивистике за сваку државу, народ, појединца. Нагласио је да памћење чувано у историјским архивима има неизмерну снагу, које је значајан део Историјски архив Пожаревац:
– На логотипу пожаревачког Архива исписано је: „Путујте са нама кроз време – Ми чувамо историју“. У тим речима садржан је живот свих генерација које су саградиле Архив. Оне значе да чувамо идентитет, памћење, доказ да постојимо као држава, народ и појединци, да чувамо знање и сазнање, документа која су брана историјским фалсификатима, да освајамо прошлу стварност.
– То чине архивисти, широкој јавности невидљиви и некада недовољно препознати. За њих је архив центар света, начин живота… За очување идентитета и свести државе о себи нема значајније установе од архива. У целом свету, зграде архива су посебно значајне. Само у њима чувају се оригинална документа, а само је један оригинал. Архиви и архивски документи претпоставка су за постојање историјске науке, без које нема рационалне историјске свести, рекао је измећу осталог др Перишић.
Директорка Историјског архива Пожаревац др Јасмина Николић истакла је настојање свих у архивима да, својим трудом и делима, богате заједничке вредности и културу и наслеђе представе остатку света на најбољи начин:
– Наше данашње сабрање у Дому начелства Окружја пожаревачког, подигнутом пре 135 година, историјски је час који ће остати белег наше оданости историји, култури и традицији. Сви ми заједно, разумевајући значај јединствености извора који неумољиво тачно сведоче о прошлости, усмеравајући нас ка годинама које долазе, богатимо сопствени живот и живот људи поред нас. Као сочни плод који стасава на снажно укорењеном стаблу, тако и ми и они који долазе после нас, укорењују смисао сопственог живота и живота заједнице на културном идентитету који траје вековима. Корене сећања, које кроз архивску грађу свакодневно прикупљамо, обрађујемо и чувамо, и о којима сведочимо излазећи истинама на светло наших дана, сведочимо и о тешким данима наше историје и о славним догађајима који су уграђени у идентитет наше државности.
– Почели смо пре 75 година као Архивско седиште. Данас је Историјски архив Пожаревац модерна, ефикасна и отворена установа културе, која примењујући највише стандарде евидентирања, преузимања, сређивања, обраде и заштите архивске грађе, омогућава њено несметано коришћење и објављивање. У објекту нашег архивског депоа смештено је и трајно се чува 646 архивских фондова и збирки, специјализована архивска библиотека затвореног типа, која располаже богатим и разноврсним књижним фондом од око 10.000 библиотечких јединица. Ту су смештене и збирке микрофилмованих и дигитализованих црквених матичних књига, земљишних књига и појединих архивских фондова и збирки. Збирка микрофилмова садржи око пола милиона микрофилмских снимака оригинала, док збирка дигитализоване грађе садржи око милион записа.
– У дворишном комплексу архивског депоа, од 2017. године, ИАП има сталну изложбену поставку на отвореном, која је доступна током целе године и део је туристичке понуде Града Пожаревца. Од 2012. године, ИАП издавач је часописа „Годишњак“, сада у категорији М51- врхунски часопис националног значаја.
– Када се поново, после наредних 75 година, неке нове генерације буду окупљале на овом истом месту, сећаће се нас и нашег дела. Надам се да ће рећи: „Срећни смо због наших предака који су сачували трагове, оставили записе и научили нас да стварамо пријатеље, љубимо свој род и оне који, у доброј људској вољи, са нама и поред нас живе.“ Зато, радујмо се сваком новом дану који ћемо у миру и радости проводити бавећи се само науком, културом, уметношћу и делима хуманости, славећи славне дане прошлости, славећи живот и дела нашег рода и свих добрих људи. Путујте са нама кроз време – Ми чувамо историју, поручила је др Јасмина Николић.
Колектив Историјског архива Пожаревац целу је 2023. годину посветио јубилеју, представљајући дасадашња достигнућа. Уз чување и заштиту архивске грађе, дигитализацију и микрофилмовање, посебана пажња посвећена је представљању архивске грађе и њене доступности јавности. Током 75 година стасавања Установе, свој печат је оставило 65 запослених и 15 директора. Данас овај колектив представља 11 запослених.
Ова је Установа посебно препознатљива по својих седам едиција, чији је идејни творац и уредник др Јасмина Николић. Збројане су чак 123 публикације, међу којима посебна издања, збирке докумената, научно – информативна средства о архивској грађи, каталози и часопис „Записи“, годишњак Историјског архива Пожаревац.
Приређено је 113 изложби, од којих 33 премијере и гостовања широм Србије, али и у Француској, Италији, Руској Федерацији, Републици Српској, Северној Македонији, Словенији…
Пожаревачки Архив дугогодишњи је члан Међународног архивског савета, организације ЕУРЕКА, Међународног центра за архивска истраживања „Икарус“ у Бечу. Такође је потписник бројних протокола о стручној и научној сарадњи са институтима у Србији и иностранству.
Историјски архив Пожаревац успешно је повезао многе до сада недоступне и неконвенционалне аспекте виђења културе и историје, доприносећи афирмацији Града и Установе иницијативом да Пожаревац и Браничевски округ повеже у свеукупну историју Србије.
Своје путовање кроз време, у дуготрајном процесу осветљавања историје и проналажења нових трагова и сведочанстава у архивским документима, Историјски архив Пожаревац, као установа међународног угледа и значаја, наставља у досадашњем маниру, постављајући себи стално нове задатке, још више стандарде и циљеве.
А. М.