У оквиру каравана „Заједно можемо“ представници Удружења „Будимо безбедни“ посетили су Град Пожаревац и том приликом са представницима локалне самоуправе разговарали о положају особа са инвалидитетом, али и о сарадњи Града са удружењима која их окупљају.
Градоначелник Пожаревца Саша Павловић је нагласио да је циљ посете разговор о посебној групацији људи која је значајна за сваку локалну заједницу, а то су особе са инвалидитетом. Акценат је на сагледавању њихових најчешћих проблема са којима се сусрећу и начинима на којима им се може помоћи.
Он је подсетио да Град Пожаревац за Локални акциони план за унапређење положаја особа са инвалидитетом издваја три милиона динара, а преко јавног конкурса који се спроводи са циљем заштите ових лица 6,5 милиона динара.
-На територији града има укупно 576 особа са инвалидитетом на евиденцији Центра за социјални рад, као и 2.103 лица корисника инвалидских пензија. То је значајна групација за нашу локалну заједницу и зато ћемо на разне начина, а и кроз разговор са Деом Ђурђевић и удружењима која се баве особама са инвалидитетом, трудити да и убудуће спроводимо низ акција и конкурса како бисмо помогли рад ових удружења и лицима са инвалидитетом, казао је Павловић.
Оснивачица Удружења „Будимо безбедни“ Деа Ђурђевић истакла је да је Пожаревац 21. град који је у оквиру каравана “Заједно можемо” обишла од почетка октобра, са циљем да се остваре све оне приоритетне ствари које законом припадају особама са инвалидитетом. Заиста сам поносна на сарадњу са Градом Пожаревцем и градоначелником Павловићем, зато што имају доста разумевања за рад и особа са инвалидитетом и свих осталих угрожених категорија у друштву, као и њихових породица. Друга ствар која је изузетно важна, јесте да коначно направимо први јавни регистар особа са инвалидитетом и овај караван је један од десет степеника у реализацији тог посла. Кроз тај јавни регистар ћемо заиста моћи да видимо колико нас заиста има, јер се стално лицитира да нас има између 500.000 и 700.000. Важно је да будемо сви сложни, да видимо које су потребе и онда да редом то захтевамо од државне управе, који су отворени за разговор и желе да нам помогну, рекла је Деа Ђурђевић.
Она је најавила да ће после обиласка 29 градова, разговарати са државним врхом и рећи шта је за сада највећа потреба особа са инвалидитетом.
Овом приликом Деа Ђурђевић је уручила лаптоп Вуку Гајићу, петнаестогодишњем дечаку са сметњама у развоју, који је показао завидне резултате на школским такмичењима и у инклузивном систему образовања уписао Медицинску школу. То му даје могућност за један богат не само тренутни социјални живот, него и за богат социјални живот у будућности.
-У складу са својим могућностима он ће моћи себи да обезбеди егзистенцију и то је позитивна особина инклузивног система образовања. Свако треба да одлучи и да пружи подршку и да смернице својој деци, да им да шансу да се искажу у оним зонама своје јачине. Обично при процењивању и сагледавању особа са сметњама у развоју људи су склони да потенцирају њихове слабости. Нама су њихове слабости познате и јасне и овим путем апелујем да се потенцирају њихове врлине, да гледамо са афирмативне стране њихове могућности, а не песимистички. На тај начин биће свима лепше, и породицама које имају члана са сметња у развоју, као и онима који пруже руку и подршку и сагледају на прави начин њихове могућности, казала је Невенка, мајка Вука Гајића.
Д.Динић