У Лабораторији МеDia новембар настављамо као што смо и започели, у знаку борбе против дијабетеса. Опште је познато да за сваку болест важи парола „Боље спречити него лечити“. У складу са тим, и у овом броју, бавићемо се превенцијом.

Дијабетес тип 2 је болест која се развија годинама. Са једне стране, забрињавајуће, са друге, имамо много простора да променом начина живота, спречимо развој болести и појаву компликација.

На шта можемо да утичемо?

На генетску предиспозицију, која засигурно у огромној мери повећава шансу за настанак болести, не можемо да утичемо. Међутим, оно што можемо да приметимо јесте да постоје људи који у породичној историји имају присутан дијабетес код којих никад не дође до  развоја болести, док се код других јавља. Шта може да направи разлику? Начин исхране!

ГОЈАЗНОСТ

Гојазност је један од битнијих фактора који утиче на развој инсулинске резистенције, која даље води ка развоју дијабетеса.

Масно ткиво које се годинама гомила у организму делује на остале ћелије и смањује њихову осетљивост на инсулин. То значи да ће панкреас морати да синтетише много већу количину инсулина него што је то иначе потребно код здравих људи. У случају да таква ситуација потраје дужи временски период панкреас се исцрпи и у том тренутку настаје болест коју сви знамо као дијабетес. Тада је ситуација таква да је немогуће синтетисати довољно инсулина који би смањио шећер у крви.

Под гојазним особама подразумевамо оне чији је БМИ већи од 30. На пример, ту вредност би имала особа висока 175 кг, са масом 92 кг. Ваш БМИ можете лако израчунати на основу формуле, уносом вредности висине и масе тела.

Постоје различини типови гојазности. Неки људи се гоје више у пределу кукова, неки више у пределу стомака. Већи ризик од дијабетеса се јавља код првог типа гојазности који смо поменули.

Гојазност је једини фактор ризика на који можемо да утичемо, а да уопште не разматрамо увођење лекова.

Наглашавамо да калоријски дефицит који се данас пропагира није адекватно решење. Није довољно смањити само унос хране. Требало би повести рачуна о томе шта уносимо.  Тешко јесте, али треба свести на минимум конзумацју помфрита, пице, крофни и друге врсте брзе хране. Оно што се препоручује и што је дало добре резултате јесте медитерански тип исхране који укључује морске плодове, влакна и орашасте плодове.

ПОЛИЦИСТИЧНИ ЈАЈНИЦИ

Промена начина исхране може да смањи симптоме још једног важног фактора за настанак дијабетеса а то је синдром полицистичних јајника.

Имате нередовне циклусе?

Муче вас акне иако сте давно напустили доба пубертета?

Опада вам коса или се јавља маљавост на местима на којима иначе не би требало?

То значи да имате неке од симптома полицистичних јајника. Неки од њих су још и дислипидемија, смањење могућности зачећа, повеећан ризик за настанак карцинома материце.

У питању је најчешћа болест која погађа жене пре менопаузе. Већина њих има и инсулинску резистенцију.

Дијагностикује се на основу налаза са ултразвучног прегледа гинеколога, као и одређених лабораторијских анализа које можете урадити код нас у лабораторији.

За више информација о анализама које укљујучу панел хормона који се одређује ради утврђивања присуства синдрома полицистичних јајника можете контактирати на број 012 710 2409 или нас посетити на адреси Ул. Његошева бр. 9 где ће вас, у периоду 07-20 сати, дочекати љубазно и стручно особље.

 

У Пожаревцу, у Његошевој улици број 9

012 710 24 09  и  066 802 77 50

www.media.co.rs 

 

 

 

 

Share.

Comments are closed.

Skip to content