Снабдевање водом у Пожаревцу је од почетка ове године стабилно. Није било значајнијих искључења, јер за овај зимски период године воде има довољно. Потрошња уобичајено расте почетком пролећног доба и у циљу обезбеђења довољних количина квалитетне воде Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација“ креће у израду три нова бунара на извориштима „Кључ“ и „Меминац“.  Два бунара би се бушила на Кључу, а један на Меминцу. О потреби да се копањем нових бунара обезбеде веће количине воде, Александар Димитријевић, директор ЈКП „Водовод и канализација“ каже:

-Пошто су сви наши бунари плитки и у њима се појављују нитрати и мангани, крећемо у бушење бунара који ће бити на дубини од 180 метара и из којих се црпе друга вода. Планирали смо три нова бунара. Према првим сазнањима, вода из њих би требало да буде неоптерећена овим елементима, односно очекујемо њихове врло ниске вредности. Ако се покаже да ова три бунара имају одговарајућу издашност и да је то квалитет који очекујемо, наставили би одмах бушење још неколико бунара.

Од нових бунара обезбедило би се додатних 50 до 60 секундних литара воде неоптерећених нитратима, манганом, гвожђем и осталим штетним елементима.  Снабдевање би било сигурније и што се тиче квалитета и количине воде.

Почетак бушења бунара је планиран у наредних неколико дана. О припремама, директор „Водовода“ каже:

А. Димитријевић

-Чекали смо да прођу мразеви да би могли да спремимо терен за бушење. Бунари се брзо избуше, али треба  времена за посебан реверзни систем, односно начин на који ћемо да радимо. То није обично бушење и тражи време. Практично, очекујемо да до краја марта имамо резултате. Поред сваког бунара раде се по два пиезометра и зависно од добијених резултата са њих, наставићемо даље да вршимо истраживања на другим локацијама Кључа и Меминца.  Могли би тако да добијемо још неколико бунара.

Ако се покаже да има довољно воде у дубоком подземљу, кажу у Водоводу, највероватније ће из система искључити површинску језерску касету која се сада користи. Са њом има доста проблема у зимском периоду пошто су и цевоводи надземни:

-Хоћемо да променимо систем наливања са језерске касете, потврдио је Димитријевић.

Иначе, у јануару је снабдевање било стабилно, с тим да је због мраза био већи број дефеката на мрежи због замрзавања. 

НАПЛАТА БЕЗ КАМАТЕ

Децембарски рачуни за воду који за наплату стижу у јануару су каснили. Разлог је израда новог информационог програма за наплату који је урађен да буде компатибилан свим другим програмима у предузећу. 

-Прво је уведен програм за финансије и то је трајало скоро годину и по дана па смо кренули да систем наплате вежемо у јединствени програм за цело предузеће. То је била наша интенција због тачности и ажурности. Планирали смо да то буде на почетку године и све припреме су урађене, али нас је доста омела епидемиолошка ситуација због боловања, у предузећу и код ангажованих извршилаца. То је био први разлог кашњења рачуна, а други што се у овом озбиљном послу појављивало доста проблема при имплементацији. Рачунали смо да то завршимо за петнаестак  дана, а одужило се на три недеље. Извињавамо се корисницима због кашњења рачуна и свакако нећемо због наше спорости да обрачунавамо камате, каже Александар Димитријевић.

Овај информациони програм поред финансија и наплате, подразумева и другачије очитавање водомера и контролу очитавања. Радници „Водовода“ који су ангажовани на очитавању сада имају посебне уређаје са ЏПРС-ом и морају да дођу до шахте да очитају, јер систем проверава кретање. Такође, упозораваће на већу потрошњу у односу на уобичајену и „Водовод“ ће моћи брзо да реагује ако дође до било каквог цурења. 

                                                                                              Д. Деурић

Share.

Comments are closed.

Skip to content