ПРЕДСЕДНИК ПРИВРЕМЕНОГ ОРГАНА ОПШТИНЕ МАЛО ЦРНИЋЕ МАЛИША АНТОНИЈЕВИЋ

Општина Мало Црниће, као права стишка општина и ове године акценат је ставила на одржавање и развој пољопривредне производње и предузетништво. У току ове године за област пољопривреде издвојено је више од 15 милиона динара. Кроз Програм локалног економског развоја потписан уговор са 21 предузетником и за то издвојено  20 милиона динара.

Који су најважнији инфраструкруни пројекти реализовани у 2023. години и колико је средстава у те сврхе опредељено?

У току 2023. године општина Мало Црниће је значајна средства издвојила за побољшање инфраструктуре. Као и претходних година највећи део пројекта је био усмерен на асфалтирање улица на територији општине Мало Црниће и на уређење атарских путева, узевши у обзир да смо ми пољопривредна општина, пут до њиве је за сваког пољопривредника као пут до куће. Такође је пажња посвећена и уређењу домова културе, као и радовима на уређењу зграда месне заједнице. Као један од најважнијих инфраструктурних пројеката у 2023. години издвојио бих радове на санацији регулисаног корита реке Витовнице у насељу Кула, која је задавала муке годинама и нама и мештанима, изливањем при обилним падавинама. Осим наведеног изведени су и радови на партерном уређењу дворишта Дома културе у Великом Селу, као и радови на санацији дотрајалог крова у вртићу „Зека“ у Малом Црнићу. Жеља за повећањем капацитета већ постојећег водовода резултирала је и наставком улагања у водоснабдевање и то у изградњу, опремање и повезивање бунара за водоснабдевање. 

Као и у претходном периоду велику пажњу посветили сте подстицајима у пољопривреду и предузетништву. Какви су ефекти таквих улагања?

Малиша Антонијевић

Ове године као и претходних трудили смо се да помогнемо заједници и људима који вредно и марљиво раде на побољшању положаја општине Мало Црниће и њених мештана, те су у току 2023. године за Програм локалног економског развоја издвојена средства у вредности од 20 милиона динара и потписан 21 уговор са предузетницима. Уколико узмемо у обзир и претходне две године до сада је укупно 41 предузетник добио подстицајна средства. 

Као што сте споменули веома битан део наше општине чине и пољопривредници. Пољопривредници са територије општине имају пуну подршку и помоћ од стране локалне самоуправе, која се подстицајима труди да олакша развој и рад пољопривредних газдинстава. Од свих подстицаја која стоје пољопривредицима на располагању, издвојио бих  подстицаје за  куповину прикључих машина који износе 50 посто од плаћеног износа за набавку машине, а максимално 150.000 динара по кориснику. У току ове године смо за област пољопривреде издвојили средства у износу од 15.100.000 динара где смо наведеним средствима успели да исфинансирамо још већи број подстицаја у области пољопривреде чиме смо подстакли развој још већег броја пољопривредних газдинстава на нашој територији. Овом приликом желим да нагласим да je сваки поднет захтев од стране пољопривредника био прихваћен и успешно исплаћен, није било ситуација у којима општина није успела да одговори на неки од поднетих захтева.

Проблем незапослености је свуда присутан, али су евидентни напори да се он решава кроз развој мале привреде и довођење инвеститора.

Општина Мало Црниће је једна од ретких општина која се не суочава са проблемом незапослености, већ са проблемом дефицита радне снаге. Стога позивам све људе са територије општине који су вољни да се запосле у предузећа на нашој територији да заједно градимо бољу будућност и лепше место за живот, јер само заједно можемо да унапредимо нашу општину. 

Велики број грађана не може да живи без помоћи локалне заједнице. Како на том плану функционише Центар за социјални рад у Малом Црнићу?

Центар за социјални рад општине Мало Црниће се уз сарадњу са Општином труди да изађе у сусрет захтевима лица који се пред њима поставе. Како бисмо што више олакшали живот друштвено осетљивих категорија становништва уз помоћ општине спроводи се услуга помоћ у кући за стара, изнемогла лица и особе са инвалидитетом, такође помажемо и при запошљавању ове категорије становништва. До сада је Центар реализовао више од 370 захтева по свим основама, а Општина заједно са Центром за социјални рад стоји овој категорији становништва на располагању за све видове помоћи који су у њиховој надлежности. Последњих пар година смо значајно проширили лепезу социјалних давања, али смо спремни да та лепеза буде још  шира у складу са потребама које мештани буду исказивали. 

ЈКП „Чистоћа“ је из године у годину све боље опремљено. Како оцењујете рад овог предузећа?

У претходном периоду ЈКП ,,Чистоћа“ Мало Црниће се суочавала са значајним изазовима почевши од поплава које су нас задесиле у августу месецу изазване изливањем реке Витовнице и других бујичних потока, где је, поред осталих субјеката, ЈКП био ангажован на санацији настале штете. За санацију најкритичније тачке у насељу Кула из буџета општине је издвојено око 8 милиона динара за уређење насипа који штити насеље од поплаве. 

У протеклом периоду активности ЈКП ,,Чистоћа“ Мало Црниће су укључивале одржавање путева по насељима и атарских путева, санацију мостова, а део радних задатака био је усмерен на одржавање зелених јавних површина, уличне расвете и сакупљање смећа на територији свих 19 месних заједница. Прикључење на водоводну мрежу, као и одржавање постројења и мреже функционише на задовољавајућем нивоу. Радили смо и на модернизацији предузећа, опремањем истог новим камионом смећаром добијеног од стране Министарства заштите животне средине, као и куповином камиона ауто цистерне за испоруку воде финансираног средствима из буџета општине. Општина Мало Црниће има у плану да у наредном периоду уз помоћ поменутог министарства приступи комплетној санацији и рекултивацији несанитарне депоније Салаковац, а преко трансфер станице у Петровцу на Млави сво смеће из домаћинстава лагерује на санитарну депонију у месту Лапово. Што се тиче оцене рада ЈКП ,,Чистоћа“ Мало Црниће истим сам веома задовољан узевши у обзир да је наше предузеће једно од ретких у овој области које не послује са губицима већ годинама уназад, те из тог разлога има бонитет за нова задужења која може да искористи за куповину нове механизације, која ће још више побољшати рад предузећа. 

Једна сте од ретких опптина која суфинансира куповину уџбеника  за све основце. Шта још спада у улагање у образовање?

Мој циљ, а и циљ мојих сарадника је био и јесте ставарње услова за што квалитетније образовање. На територији општине постоје четри основне школе, као и њихова издвојена одељења, у којима се након бројних инвестиционих улагања, како у екстеријер школских објеката, тако и у унутрашњост истих, средства издвајају и за куповину савремених наставних и техничких средстава за одржавање наставе. Морам и да истакнем један пројекат на који сам посебно поносан који је реализован у сарадњи са Министарством за бригу о породици и демографију уз помоћ којег смо успели да обезбедимо суфинансирање бесплатних уџбеника за све ученике са територије општине од 1. до 8. разреда основне школе. Подршка је пружена и високошколском образовању доделом стипендија у месечном износу од 15.000 динара. Поред наведеног додељују се и бесплатни школски прибори свим ученицима који крећу у први разред основне школе, вуковцима су и ове године додељени вредни поклони. Ђацима генерације су ове године поред поклона додељени и таблети, финансирају се и трошкови смештаја ученика из социјално угрожених породица у домовима ученика средњих школа и трошкови смештаја и превоза особа са посебним потребама. Рефундирају се трошкови месечне карте на целој територији Браничевског округа за све средњошколце са територије општине. На територији општине Мало Црниће је бесплатан и вртић за сву децу са наше територије, што је изискивало отварање још једне предшколске групе на целодневном боравку у насељу Батуша. Наведени простор у насељу Батуша је општина преко Предшколске установе „14. октобра“ Мало Црниће уредила, комплетно опремила, урадила комплетну комуналну инфраструктуру и све остало што је било потребно за квалитетан боравак деце у установи. Поред наведеног, у сарадњи са Предшколском установом „14. октобар“ Мало Црниће финансирали смо и куповину возила за пренос хране, како би малишанима свеже намирнице биле доступне у сваком тренутку.

Осим  бесплатних уџбеника, вртића и наведених мера, обезбеђена је и бесплатна ужина за свако дете у предшколским установама и свако треће и наредно дете у основним школама. Нисмо заборавили ни на забаву за децу, те је у току израда 4 игралишта за наше малишане у 4 насеља на територији општине у вредности од око 12 милиона динара. 

Новац је издвојен и за здравство. У шта се највише улаже?

Локална самоуправа препознаје значај улагања у здравство. Иако Општина више нема оснивачка права над Домом здравља и у овој години издваја средства за ову установу и то за: набавку лабораторијске опреме, медицинских инструмената и апарата… Наведена средства омогућавају лакши рад лекара и квалитетније пружање здравствених услуга мештанима. Поред наведеног општина издваја око 7 милиона динара за финансирање недостајућих лекара, стручног кадра, радове на текућем одржавању зграде и опреме Дома здравља и остало. Брига о здрављу је за мене важан сегмент јер без здравља и одговарајуће здравствене неге све остало у животу постаје мање важно. 

У последње време велика пажња је усмерена и на развој спортске инфратруктуре и оживављавање рада клубова по насељима.

Истина је да смо у последњем периоду у великој мери усмерени на развој спорта, па самим тим и спортске инфраструктуре из разлога јер је то начин окупљања, дружења и упознавања младих људи. Нека од средства која смо издвајали била су усмерена на систем за заливање травнате површине на фудбалском терену у насељу Шапине, реконструкцију и доградњу свлачионице и хидротехничких инсталација у насељу Смољинац, за нове трибине на фудбалском игралишту где се одржава турнир 3 на 3, у насељу Калиште. Такође пажња је посвећена и реализацији спортских програма и напретку спортских организација, где су средства ове године добила 14 подносица програма. Поред фудбалских клубова, издвојена су средства и за спортско удружење „Борилачки центар кнез Милош – Мало Црниће“, Општински фудбалски савез Мало Црниће, Божевачко шаховско удружење. Од већих инвестиција у спортску инфраструктуру у наредном периоду издвајамо радове на стадиону фудбалског клуба  „БСК 1924“ из Божевца, комплетно уређење и санацију терена у насељу Мало Црниће и изградњу спортског центра за одржавање спортских такмичења у насељу Црљенац. 

Циљ је да оправдамо поверење

 Корак по корак ћемо се трудити да испунимо, као и до сада, све што је у нашој моћи и да оправдамо дато нам поновно поверење. Свим читаоцима, сарадницима, партнерима, мештанима општине Мало Црниће желим све најбоље у 2024. години, пуно здравља и среће.

Срећни вам новогодишњи и божићни празници!

На културној мапи Србије, Мало Црниће се препознаје по ФЕДРАС-у, а у последње време се истиче и Општински фолклорни ансамбл. Колико пажње се посвећује манифестацијама и раду удружења?

Центар за културу општине Мало Црниће полако све више заокупља пажњу јавности, како у земљи тако и у иностранству. У сарадњи са општином Мало Црниће, Центар је успео да заврши адаптацију ентеријера у сали ФЕДРАС-а, као и да набави нове завесе и постави нове столице чиме је заокружена комплетна реконструкција поменуте сале, као и да организују бројне манифестације, поред ФЕДРАС-а ту су и Дани сунцокрета, као и незаобилазни Стиг фест. Фолклорани ансамбл општине Мало Црниће је наш најдрагоценији чувар традицији који иако постоји тек 5 година може да се похвали многобројним учешћима на разним такмичењима и бројним признањима. Наш ансамбл је двоструки освајач златне плакете и признања за златни ансамбл у Србији за 2022. и 2023. годину на такмичењу одржаног у Новом Пазару и Пожаревцу. Хтео бих само овом приликом да истакнем чињеницу да Центар за културу општине Мало Црниће у овом тренутку броји око 200 чланова који чине фолклорни ансамбл, аматерско позориште и школа глуме, певачку групу и народни оркерстар. Удружењима такође помажемо, финансирањем пројеката за која су ове године издвојена средства у износу од 8.431.000 динара која су опредељена за финансирање програма и пројеката културно-уметничких друштава, програма удружења и друго. 

Р.Н.

Share.

Comments are closed.

Skip to content