У оквиру пројекта ,,Развој ромског предузетништва у функцији одрживог запошљавања Рома и Ромкиња” расписан је конкурс за субвенције приликом започињања пословања, као и за постојеће привредне субјекте. Циљ пројекта је унапређење положаја маргинализованих група, посебно повратника по споразуму о реадмисији Републике Србије.
Укупна вредност пројекта је 100. 000 евра, а заинтересовани корисници се могу пријавити до 25. фебруара.
Менаџерка пројекта Данијела Туфегџић, истакла је да Град Пожаревац, у оквиру иницијативе за инклузију, трећи пут добија средства од Немачке владе за реализацију пројекта.
-Пројекте реализујемо уз подршку ГИЗ-а, а на локалу уз помоћ партнерских организација- Удружења Рома Браничевског округа и Удружења жена „Руж“ из Костолца. Активности које ће допринети унапређењу положаја маргинализованих група директно ће утицати на запошљавање корисника, а уједно и ојачати њихову конкурентност на тржишту рада, рекла је Туфегџић. Незапослени који сматрају да могу да започну своје пословање, могу конкурисати за средства за опрему у висини до 3.000 евра у динарској противвредности, док постојећи привредни субјекти могу конкурисати за пакет опреме у вредности до 2.500 евра, уз услов запошљавања једне особе. Туфегџић је истакла да постојећи привредни субјекти могу конкурисати и за више пакета опреме, али за сваки пакет морају упослити по једну особу.
Партнер на пројекту Владимир Петровић истакао је да су претходних година имали прилике да тестирају различите моделе самозапошљавања и запошљавања којим је отворено више од 80 радних места.
-Очекујемо да овај модел запошљавања буде начин којим ћемо успети да до краја јула ове године запослимо још 25 особа. Ради се о програмима субвенција за почетнике у пословању, као и субвенција за опремање микро, малих и средњих предузећа. Обезбедили смо и агенцију која има задатак да у име наших постојећих и потенцијалних корисника изради бизнис план, попуни апликационе формуларе, ради конструктивне услуге, а на корисницима је да имају добру идеју, рекао је Петровић.
Осим субвенција у опреми организован је и читав низ других активности које немају везе са директним запошљавањем, већ стварају могућности за нова запослења. У питању су обуке за каријерно вођење и саветовање, као и занатске обуке, које ће до маја месеца омогућити да 60 корисника добије посебне вештине, знања и компетенције, како би могли да конкуришу код послодаваца. Приоритет имају повратници, на основу споразума о реадмисији, али и они који имају потребу за запошљавањем и самозапошљавањем. Конкурисати могу они који спадају у категорију тешко упошљивих група становништва, самохрани родитељи, млади који живе у руралним срединама, дугорочно незапослени, корисници социјалне помоћи, као и лица која се воде на евиденцији Националне служба за запошљавање.
Председница Ромског удружења жена „Руж“ Радојка Морина, истакла је ће пројекат мотивисати Ромкиње да покрену свој бизнис и да се запосле.
Све информације могу се добити у Ромском едукативном центру у Улици Моше Пијаде или путем сајта urbo.rs.
И. Р.