Свестраност наше саговорнице у правом смислу речи креће се путем чија је почетна станица књига а друга – душа. Од малена везана за писану реч и књигу, ову љубав временом „венчава“ високим звањем дипломирани библиотекар-саветник,док духовни израз исказује кроз промоцију и неговање културе, традиције и туризма. Речју Рената Минић. Рођена у Пожаревцу, одрастала је у косточачкој радничкој породици мајке Ружице и оца Добривоја-Додета, без кога је несрећним случајем остала када јој је био најпотребнији.
– Са мајчине стране корени су из Старог Костолца, од лозе Ивановића, где су жене биле јаке и смеле, а мушкарци часни и вредни Вајфертови рудари и столари. Мама Ружица, кројачица, постала је са 33 године удовица а да би сестру и мене отхранила и одшколовала радила је најчешће од јутра до вечери за шиваћом машином. Вредна и способна, стекла је поштовање људи због спремности да несебично помаже ближњима те оснива и бива председница Удружења за дружење „Ренесанса“. Са очеве стране корени су из Липа, код Смедерева: Живковићи, поштени, храбри, и духовити људи. Љубав према књигама наследила сам од тате Добривоја, недовршеног студента економије, заљубљеника у писану реч, камионџије по нужди у „Аутотранспорту“, који је страдао на радном месту у 36. години, са сетом говори Рената.
Основну школу завршава у Костолцу, Гимназију у Пожаревцу а дипломирала и мастер окончала на Филолошком факултету Универзитета у Београду на Катедри Библиотекарство и информатика. Професионалну каријеру почиње 2000. године у Народној библиотеци „Илија М. Петровић“ Пожаревац у којој је од 2010. до 2016. референт Одељења периодике.Тада смишља и води обуку информатичког описмењавања „Упознајте се са виртуелним светом рачунара“ из које је проистакао и приручник. За овај пројекат стекла је акредитацију Народне библиотеке Србије, па са колегиницама преноси добру праксу пожаревачке библиотеке колегама широм Србије.
УЗЛЕТ КОСТОЛАЧКЕ БИБЛИОТЕКЕ
Највише звање за рад и заслуге у библиотекарству, дипломирани библиотекар саветник, које додељује Народна библиотека Србије Рената Минић стиче 2016. – исте године када почиње да ради као руководилац Огранка Народне библиотеке „Илија М. Петровић“ у Костолцу. Наредних пет година уз редовне активности у Библиотеци је одржано преко 130 књижевних вечери, предавања и креативних радионица.
– Много је писаца, академика и уметника гостовало у костолачкој Библиотеци одакле су понели лепе успомене а ова институциија је једина у Србији која окупља љубитеље фантастике. Чланови су остварили сарадњу са клубовима фантастике у Србији, откривено је више талентованих писаца а од недавно је започет серијал кратких видео прилога „Зашто волим фантастику” са циљем промовисања фантастике, каже Рената која је иницијатор и идејни творац ове акције.
Стручне и књижевне радове наша саговорница објављивала је у панчевачком „Читалишту“, „Бележници“, „Гласу библиотеке“, „Стигу“, „Мајдану“, „Записима“, „Библиозони“,хрватском часопису за књижевну фантастику „Убик“ и бројним порталима. Свој потпис као коауторка ставила је на монографије о Библиотеци у Пожаревцу и „Костолац кроз векове“ као и стручну публикацију „Информатичко описмењавање старијих лица: приручник за библиотекаре“ а један број текстова објављен је на међународном сајту стручних радова из библиотекарства и информатике „Open access repository E-LIS“. Љубав ка популарисању културе и науке усавршила је завршивши Школу научног новинарства „Медијска лабораторија“ у Београду.
– Водећи се чињеницом да је знање универзално и да га треба да делити, 2013. године покренула сам сајт „Од књиге до душе“ презентујући поучне текстове из културе, науке, образовања и традиције које са сарадницима налазим у књигама, часописима, филмовима,Интернету…Сајт има скоро три хиљаде пратилаца и два милиона прегледа, око 5000 објављених чланака, писмену сарадњу са десетинама блогова и сајтова, библиотекарима, просветним радницима, историчарима, писцима како из Србије тако и земаља бивше СФРЈ, сазнајемо од Ренате чији је веб сајт „Од књиге до душе“ 2019. године званично сврстан у ред серијских онлајн публикација.
ТРАДИЦИЈА И ХУМАНТАРНИ РАД
– Од детињства сам фасцинирана старим занатима и ручним радовима, гледајући веште руке својих прабаки Јаворке и Ракиле, како ткају, штрикају и хеклају. Не бих ли сачувала од заборава традицију и обичаје мог краја покренула сам Удружење за промоцију културе, традиције и туризма које носи име као и сајт: „Од књиге до душе“. Чине га ентузијасти и креативци, дивни људи који желе да помогну у развијању и промовисању заједнице у којој живе, објашњава Минић наглашавајући да Удружење приређује изложбе традиционалних јела и радионице старих заната које су део пројекта „Траговима прошлости – очување културне традиције кроз старе занате и јела нашег краја”подржаног од Градске општине Костолац.
Рената се бави и хуманитарним радом. Заједно са члановима свог Удружења спровела је много акција прикупљања потрепштина и хране за децу и старе широм Србије, и како истиче, у свим активностима има велику подршку супруга Горана и три кћери: Дијане, студенткиње Медицинског факултета, Вукосаве и Николине које похађају Пожаревачку гимназију.
– У себи имам молитву да ме живот окружи добрим људима и добрим околностима док ме кроз живот као мото води мисао Махатме Гандија: „Буди промена коју желиш да видиш у свету“ , закључује Рената Минић.
Влада Винкић