Јавно предузеће „Љубичево“ 2023. годину завршило је спортским резултатима вредним пажње.

Победнички финиш Hen Harrier у Шапцу

Презадовољни су онима оствареним на хиподромима широм Србије, као и одгојем и репродукцијом коња у самој ергели. Њихова узданица, четворогода Hen Harrier ове сезоне остварила је једну победу у Шапцу, три прва места у Пожаревцу и треће место у трци „Браничево“ на Љубичевским коњичким играма. Такође, више двогодаца је пред крај сезоне истрчало своју прву трку и у наредној години могу се и од њих очекивати озбиљнији пласмани.

-Значајни помаци су видљиви на ергели где смо старе кобиле заменили младим и на тај начин зановили генетику. С обзиром да имамо 30 кобила, ждребност од преко 80 одсто представља завидан резултат у репродукцији, а то смо постигли побољшањем општих услова, почевши од исхране, преко неге и смештаја грла. У 2024. години очекујемо 24 принове и са повећањем броја ждребади можемо се надати и још бољим спортским резултатима, истиче директор ЈП „Љубичево“ Мирко Стојановић.

НИСКЕ ЦЕНЕ АНУЛИРАЛЕ РЕКОРДНЕ ПРИНОСЕ

Мирко Стојановић

            У пољопривредном сектору остварени су изузетни резултати у погледу количине произведених пољопривредних производа. Међутим, од директора Стојановића сазнајемо да су ниске цене на тржишту изазвале одређене проблеме у пословању и вероватно то ће резултирати незнатним губитком на крају пословне године.

-Производна година је била јако добра, имали смо рекордне приносе, али нажалост са друге стране, вредност робе на тржишту у односу на прошлу годину је много мања. Улагања у репроматеријал, гориво, механизацију су изузетно порасли, а цена производа је пала за 100 одсто. Примера ради, кукуруз је 2022. године био 35 динара, а сада 15, тако да је изузетно тешко пословати рентабилно, каже наш саговорник.

На имању ЈП „Љубичево“ обрађује се 256 хектара на којима су заступљени пшеница, овас, кукуруз и луцерка. У току јесени пшеница је посејана на 84 хектара, на 19 хектара заступљен је озими овас, док ће јари бити посејан у пролеће на 20 хектара. Ранијих година заснована је производња под луцерком на 30 хектара, док ће у јесен бити посејано још десетак хектара. Током пролећа планирана је производња кукуруза на површини од око 100 хектара. Из градског буџета издвојено је 6 милиона динара за пролећну и 4 милиона динара за јесењу сетву, што је недовољно због поскупљења репроматеријала, па се то надомешћује из сопствених средстава предузећа.

Упркос томе што имају 21 радника, резултати које остварују у производњи дају им за право да кажу да су добро организовано предузеће.

-У овој производној години кукуруз је произведен у количини од 1.148.380 килограма, што је 171 одсто у односу на план, овас 65.000 килограма или 108 одсто у односу на план, сено луцерке 159.000 килограма или 128,22 одсто, пшенична слама 170.000 килограма или 136 одсто. Једино је семенска пшеница мало подбацила, па је произведено 395.000 килограм, што је 91 одсто од планираног, истиче директор и додаје:

-Са обновљеном механизацијом у претходном периоду све операције у производњи, изузев комбајнирања, обављамо самостално, без ангажовања трећих лица и самим тим остварујемо знатне уштеде, наглашава Стојановић.

                                     ЉУБИЧЕВО СВЕ ВИШЕ ПОСЕЋЕНО  

Кафић

У колективу су изузетно поносни и на скок броја организованих посета, којих је ове године било 4.374. Поред екскурзија ову зелену оазу свакодневно посећује велики број породица које са децом уживају у прелепом амбијенту.

            У претходном периоду Град Пожаревац и Република Србија уложили су доста средстава у обнову инфраструктуре у Љубичеву, тако да су реконструисане две штале, мањеж, изграђени су мини авантура парк за децу и теретана на отвореном, лавиринт, поплочане пешачке стазе, постављена нова расвета, клупе, мобилијар…

-Предузеће настоји да остане на узлазној линији развоја и да настави да унапређује услове пословања и туристичке садржаје, како би се вратило на пут старе славе. Прошле године завршена је реконтрукција кафића, изграђен је летњиковац са роштиљем за боравак у природи, а ове године реконструисан је силос и уведено грејање у Трофејну салу. Град је за функционисање предузећа у 2023. години издвојио око 40 милиона динара.

Галопери на тренингу

У 2024. години у плану је да се одржи бројно стање коња, ратарска производња на завидном нивоу и акцентaт стави на унапређење туристичке понуде. Томе ће свакако допринети организовање манифестација попут Бамби дана, изложбе олдтајмера и новогодишњег трунира у прескакању препона.

                                                                                              Д. Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content