Због сушног периода који је иза нас, сетва уљане репице у ранијим роковима је померена. Са тренутним падавинама створиће се повољни услови за сам почетак сетве ове уљарице.
Јако је битно, пре саме сетве, пољопривредне произвођаче упознати са најзначајнијим штеточинама уљане репице које се јављају код нас.
У почетним фазама развоја, односно у јесењем периоду, у усевима уљане репице срећу се одрасле јединке бувача које рупичасто изгризају листове при јачем нападу, а у условима топле и суве јесени, штете могу бити велике. Редовно се региструје присуство пагусеница репичине лисне осе, које могу за кратко време довести до голобрста младих биљчица. Ваши причињавају директне штете сисајући сокове биљака, али су много значајније као преносиоци фитопатогених вируса, од којих је за производњу уљане репице најзначајнији вирус жутице пострне репе.
У циљу смањења појаве наведених штеточина, јако је битно поштовање плодореда. Уљана репица не би требало да се гаји 4 до 5 година на истом месту. Добри предусеви су рано поврће, рани кромпир, озима пшеница и јечам, док сетву уљане репице треба избегавати након сунцокрета, соје, слачице, грашка…
Драгана Урошевић, дипл.инж.заштите биља у ПССС Пожаревац