У оквиру пројекта „Развој ромског предузетништва у функцији одрживог запошљавања Рома и Ромкиња” који је део програма „Инклузија Рома и других маргинализовних група у Србији – Иницијатива за инклузију”, фаза 3, отпочела је обука за каријерно вођење и саветовање. Први дан обуке организован је 3. јуна у Костолцу, а други дан обуке у Пожаревцу. Пројекат финансира Немачка развојна сарадња, а спроводи Немачка организација за међународну сарадњу – ГИЗ.

Обука се организује за 30 полазника из Пожаревца и Костолца, који су претходно изразили жељу да овакву врсту обуке похађају.

Теме које ће бити обухваћене везане су за започињање пословања и корацима при отварању радње. Биће речи и о доступним домаћим и страним изворима финансирања.

Важан део тренинга односиће се и на то како се на најбољи начин представити послодавцу, оставити добар утисак, искористити властите потенцијале и пронаћи посао, затим како написати пропратно писмо, како квалитетно написати радну биографију и како се обратити послодавцу и успоставити добру комуникацију.

Још један битан део обуке односи се на самоефикасност, има за циљ да побољша вештине и компетенције корисника на тржишту рада. Тренинг пружа активан приступ у планирању каријере и утиче на повећање мотивације и вештина за активно тражење посла. Намењен је особама које дуже чекају на посао.

Полазницима ће бити приближен концепт предузетништва, затим, уколико постоји заинтересованост биће израђени бизнис планови за десет особа, који ће служити у сврху конкурисања за подршку код међународних и домаћих фондова. Поред наведеног, корисници, односно полазници имаће бесплатну пратећу саветодавно – менторску подршку у изради биографије и мотивационог писма.

Град Пожаревац је трећи пут добио средства за реализацију пројеката кроз Програм немачке развојне сарадње ,,Инклузија Рома и других маргинализованих група у Србији”. Програм реализује Немачка организација за међународну сарадњу – ГИЗ, у сарадњи са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

Пројекат подразумева унапређење положаја маргинализованих група и националних мањина кроз помоћ у покретању сопственог посла, запошљавању, организовању стручних курсева и обука по личном избору, као и у области старих заната. Вредност пројекта је 100.000 евра.

Share.

Comments are closed.

Skip to content