Недељник „Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадници наше Редакције проналазе познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећају, а млађе упознају са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.
Да се нови кнез слуша
27.6.1821.
Пожаревачка општина добила је извештај од кнеза Милоша у коме се општинари обавештавају да је за главног кнеза Пожаревачке нахије постављен Јосиф-Јокса Милосављевића кога треба да слушају.
Државна добра на лицитацији
28.6.1848.
Изложен је списак државних добара у Пожаревцу која се путем лицитације издају под закуп. Међу овим добрима била су: Амбар на Табани са 2 коша за 625 гроша, кућа у којој је био Окружни суд (од 1846-1848) за 240 гроша, кућа у којој је било (Начелство) за 240 гроша, Татар кафана у чаршији за 180 гроша, Џамија за 288 гроша, Таиџиница у чаршији за 250 гроша и још других објеката.
ЉКИ на „Сељачкој свадби“ у Љубљани
28 – 30.6.1985.
У организацији Туристичког савеза Србије у Љубљани је приређена манифестација ,,Сељачка свадба“ где су представљене ,,Драгачевска труба“ и ЉКИ. Дефиле учесника је био у самом граду Љубљани, а наступ Пожаревљана на Хиподрому ,,Јежице“ са представом вишебојаца у свих пет дисциплина. Манифестација је привукла велику пажњу.
Збор учитеља
30.6.1889.
Одржан је Збор учитеља за срез Пожаревачки и Пожаревац са дневним редом: Овера Записника, избор изасланика за Учитељску скупштину која ће се одржати у Нишу, надзор основних школа и реферат ђакона Василија Живковића ,,Што се деца плаше“.
Припремио: З.Стокић