ЈКП „ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“ ПОЖАРЕВАЦ

Водоснабдевање Пожаревца је последњих месеци потпуно стабилно. Квалитет воде, према мерењу интерне лабораторије Јавног предузећа „Водовод и канализација“ и контроли Завода за јавно здравље је добар и нема проблема са нитратима.

Рецимо, 23. маја нитрати су били на нивоу од 27 милиграма у литру воде и зависно од комбинације активираних бунара на Изворишту Кључ, крећу се од 22 до максималних 27 милиграма. До побољшања квалитета као и повећања капацитета је дошло захваљујући ревитализацији и оспособљавању два бунара који нису коришћени дуже од десет година. Вода из њих има веома ниске нитрате који се крећу од 9 до 12 милиграма тако да повољно утичу приликом мешања воде и пуштања у систем:

-То је далеко испод дозвољених вредности зацртаних правилником.

Количина воде је задовољавајућа мада се ових дана са топлијим временом повећава потрошња, али је ситуација са потребном водом апсолутно под контролом, каже Александар Димитријевић, директор ЈКП „Водовод и канализација“. 

Тог истог 23. маја потрошња је била 260 секундних литара, што је доста за овај период године у поређењу са ранијим сезонама.

Јагодица

Извориште у близини Костолца је добило истражно право и дозволе. До краја године треба да крене истражно бушење да би се ушло у поступак истражних радова због добијања права на експлоатацију воде. Јагодица је велики пројекат изградње фабрике воде који захтева време и новац.

 НОВИ БУНАРИ

А. Димитријевић

Иначе, ових дана се завршавају радови на новим дубоким бунарима на Изворишту „Кључ“. Четири од укупно седам бунара су већ близу прикључивања. У „Водоводу“ планирају да у току седмице буду прикључени на систем водоснабдевања. Пре тога урадиће се испирања бунара и цевовода и после следи пуштање у рад.

На изворишту се припремају још три бунара чија је дубина преко стотинак метара. Бунарске кућице су готове и потребно је још повезивање струје и управљачког (СКАД) система па ће и они бити укључени у систем пожаревачког водоснабдевања.

Дубоки бунари, добра вода 

Карактеристике воде из дубоких бунара са Кључа чија експлоатација почиње ових дана, је да има врло ниске садржаје штетних елемената као што су нитрати и манган. Тврдоћа воде је такође ниска, креће се од 3 до 5 степени. Учиниће да у укупној количини Пожаревац добије мекшу воду са доста мање калцијума. 

Када се сви бунари заврше, укључујући и бунар на Меминцу, који иде у ревитализацију, у „Водоводу“ процењују да ће располагати са максималних 500 секундних литара воде за град.  

За водоснабдевање Пожаревца у раду је 16 бунара. Од почетка године до сада вода се црпи из12 бунара, тако да још четири бунара обезбеђују довољно резерве за летњу потрошњу.  

Иначе, „Водовод“ је снимао градску мрежу и резултати су указали на проблеме због којих долази до пуцања и хаварија. Највећи проблем који доводи до губитка воде је неплански грађена мрежа, каже Димитријевић и додаје:

-Проблем су и  више зоне и зато ћемо кренути у решавање да би смањили губитке. То треба да доведе до бољег снабдевања, посебно брда где неки делови имају јако мали притисак, а неки високок притисак. Сређиваћемо целе линије како би обезбедили подједнако квалитетно снабдевање за све и смањили губитке у систему.

                                                                                                               Д. Деурић

Share.

Comments are closed.

Skip to content