ЈАВНО КОМУНАЛНО ПРЕДУЗЕЋЕ „ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“

Потрошња воде у Пожаревцу, такође и Костолцу, врућих јулских дана расте до граница издржљивости изворишта и система. Према информацијама из Јавног комуналног предузећа „Водовод и канализација“, 18. јула, Пожаревац је потрошио 25 хиљада кубика воде. Истог дана, Костолац 3.800 кубика, а село Дрмно које се снабдева са изворишта „Млава“ 2276 кубика. „Ловац“  је пројектован на 50 литара у секунди, а сада ради са 70 литара у секунди и при максималној је потрошњи.

За сада је снабдевања водом стабилно, иако се троше огромне количине, каже директор ЈКП „Водовод и канализација“ Александар Димитријевић:

-Посебно забрињава потрошња у току ноћи. Од поноћи до 7 часова ујутру, креће се између 5.300 кубика и 5.500 кубика. То су јако велике количине воде за доба када већина спава…С друге стране, имамо шпиц потрошње од 20 часова до 23 часа увече. За сваки сат, потрошња воде се повећа за 10 литара у секунди. Имали смо дана када се од 19 до 20 часова повећавала за преко 20 литара у секунди. Ако имамо 285 литара у секунди у току дана, онда је то на часовном нивоу јако велико повећање.

А. Димитријевић

Због таквих наглих пораста потрошње и варијација у притиску, доста је интервенција на мрежи. То је готово немогуће хидраулички испратити, упозорава Димитријевић. Да би све висинске зоне имале воду и пунили се резервоари, притисци у мрежи су дизани на пет бара. Пожаревачка мрежа и сви њени прикључци су максимирани на шест бара. То све проузрокује велики број интервенција, каже Димитријевић:

-Вода би требало мало рационалније да се троши да се не би дешавале и толике интервенције. Имали смо у кратком периоду четрдесетак пуцања, дефеката и то углавном на прикључцима на мрежу. С друге стране на главној мрежи смо имали само једну интервенцију на цевоводу који води ка Ћириковцу. Све остале интервенције су на кућним прикључцима. Бољка система је што су прикључци стари и то долази на наплату у тренуцима када је велика потрошња и оптерећење система.

ПУМПЕ НА СУВОМ

-Што се тиче даљег снабдевања, надамо се да ћемо издржати и ову годину, мада је хидролошка ситуација изузетно лоша. Морали смо да гасимо поједине бунаре за наливање на Морави. Од 11 бунара, 3 смо искључили и вероватно ћемо ових дана морати још 2, јер су практично остали без воде. Такође, искључена је касета један која служи за одбрану водоизворишта од стране Мораве. Ту је пумпа која је потопљена остала на сувом, тако да мора и то да се искључи. На касети пет је ниво најнижи за последње две године. Према метеоролошким прогнозама не очекују се падавине тако да ће бити тешко одржати систем, додаје директор „Водовода“.

Нови, дубоки бунари на Меминцу и Кључу се тренутно опремају. У „Водоводу“ очекују да се пусте у августу у рад. Настао је проблем са испоруком пумпи које стижу из иностранства, каже Димитријевић:

-Чекамо испоруку  па ће се бунари увести у систем и то ће да олакша ситуацију са водоснабдевањем.

Почетком септембра треба да се буше још 4 бунара на дубинама од стотинак метара. После тога урадиће се јавна набавка за опремање. До краја ове године и ти бунари треба да уђу у систем водоснабдевања. Вода из ових дубоких бушотина – бунара је изузетно квалитетна и биолошки и хемијски потпуно исправна за пиће.

 Д. Деурић

Share.

Comments are closed.

Skip to content