Број позитивних од корона вируса у Србији расте од почетка маја ове године. Апсолутне вредности су и даље ниске у односу на почетак године и у односу на исти период прошле  године. 

Од маја до јула, у Пожаревцу су тестиране 43 особе. Од укупног броја тестираних, 15 је било позитивно на SARS-CoV-2 вирус, такозвани флирт. Од 25. јула до данас, двоје пацијената је хоспитализовано. Оболелих на респиратору нема. 

Надзор над заразним болестима и бројем потврђених случајева инфекције SARS-CoV-2 у Браничевком и Подунавском округу континуирано спроводи Центар за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље Пожаревац. 

Према њиховим подацима, узевши у обзир оба округа, Подунавски и Браничевски, у предходна три месеца регистровано је 28 оболелих. Очекује се наставак растућег тренда имајући у виду ситуацију у региону и Европи.

Тренд раста броја инфицираних особа уочава се од почетка маја ове године и није праћен повећањем захтева за пружањем здравствених услуга у домовима здравља и болницама. 

Међутим, неке од земаља у региону, попут Грчке, регистровале су повећан број пријема оболелих од COVID – 19 у болнице што, услед боравка великог броја наших грађана у овој земљи током лета, може да се одрази и на епидемиолошку ситуацију у Србији. 

Сомптоми флирта

Симптоми тренутно доминантних варијанти SARS – CоV-2, флирт, исти су као и код других облика ковида – 19, а обично се појављују пет до шест дана по излагању и трају до две недеље. 

Што се симптома болести тиче, уобичајено се јављају повишена температура, малаксалост, болови у зглобовима и мишићима, кашаљ, бол у грлу и секреција из носа. 

Манифестације болести су у већини случајева благе до средње тешке, али се код особа у ризику могу јавити и тежи облици. Фактори ризика за настанак тешких клиничких облика су старије животно доба и тешка хронична обољења и стања ослабљеног имунитета (имунодефицијенције). 

Особама са симптома и знацима инфекције органа за дисање препоручује се мировање у кућним условима током првих дана болести, па све до престанка тегоба, узимање лекова за снижавање температуре по потреби, унос довољних количина течности и исхрана богата свежим намирницама, посебно поврћем и воћем, као и избегавање блиског контакта са другим осетљивим особама у домаћинсту. 

Уколико након два до три дана не долази до смиривања тегоба или се болест погоршава, препоручује се да се обрате свом лекару ради постављања дијагнозе и лечења према индикацијама.

КОНТИНУИРАНИ НАДЗОР

Из тог разлога спроводи се континуиран надзор над кретањем COVID – 19 у нашој земљи и окружењу и сходно томе планирају мере унутар система здравствене заштите и у општој популацији, наводе у Центру за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље Пожаревац и додају:

– Грађанима се препоручују уобичајене мере заштите од заразних болести које се преносе респираторним путем, као што су одржавање личне хигијене, нарочито прање руку, проветравање просторија у којима бораве, боравак у природи, унос довољне количине течности и исхрана богата свежим намирницама, посебно поврћем и воћем. 

– Људима старије животне доби, особама са хроничним болестима плућа, срца, бубрега, дијабетесом, малигним болестима или другим хроничним болестима које доводе до смањења имунитета, препоручује се избегавање контакта са особама које имају симптоме и  знаке инфекције органа за дисање.

– Сагледавајући све претходно наведене показатеље, за сада нема потребе за применом додатних мера превенције и сузбијања респираторних вирусних инфекција, осим стандардних мера заштите од инфекција у здравстеним установама.

Поручују и да Центар за контролу и превенцију заразних болести ЗЗЈЗ Пожаревац наставља да врши надзор и редовно извештава о епидемиолошкој ситуацији, у сарадњи са Институтом за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ који ће сходно томе доносити нове препоруке и даље мере превенције, у зависности од даље епидемиолошке ситуације.

Р. Н.

Share.
Leave A Reply

Skip to content