Порастом дневних температура у наредном периоду допринеће бржем развоју озиме пшенице, а тиме и потенцијалном порасту коровских биљака, ширењу болести и појави штетних инсеката.
Препорука је произвођачима да обиђу своје производне парцеле како би на време могли да реагују. У наредном периоду уз неопходну прихрану треба обавити први третман заштите у зависности од количине падавина и спољних средњих температура, као и присуства корова и штетних организама.
Врло је битно на време обавити третман заштите како би се смањио ризик од губитка односно умањења приноса по хектару. Порастом температура стичу се услови за раст и развој коровских биљака у усевима озиме пшенице те је потребно применити неки од регистрованих хербицида на бази: аминопиралида+флорасулама, флуроксипира, бентазона, просулфурона, пендиметалина.
У овом периоду са порастом дневних температура постоји опасност од сиве пегавости листа (Septoria tritici), пепелнице (Еrysiphae graminis) и жуто мрке пегавости пшенице (Pyrenophora tritici). Појава ових болести јавља се на лишћу у већој или мањој мери сваке године. Једина сигурна заштита јесте хемијска, неким од регистрованих фунгицида на бази активне материје азоксистробина, протиоконазола, флуксапироксад+пираклостробин, тебуконазола+биксафен.
У зависности од времена сетве пшеница се налази у фази два до три листа до фазе бокорења.У наредном периоду са појавом топлијег времена треба очекивати појаву пиљења ткз.житне пијавице односно (Lema melanopulos) која може направити значајне штете на усевима пшенице.На листу нападнутих биљака могу се јавити ситни жућкасти инсекти величине 4,5mm дужине. Највеће штете праве ларве житне пијавице. Праг штетности ако се прегледом установи 10-15 јединки по m2. Након тога се се приступа хемијској заштити неким од регистрованих инсектицида на бази активних материја: циперметрина, делтаметрина, ламбда цихалотрина или тау флувалината.
Напомена: третмане радити по мирном и сувом времена без ветра како не би дошло до заношења односно дрифтовање на суседне парцеле односно усеве.
Саветодавац за заштиту биља у ПССС Пожаревац Милош Радовановић, дипл.инг.