Једна од најстаријих дисциплина у склопу Љубичевских коњичких игара која броји године колико и ова манифестација, поред Љубичевског вишебоја је и волтижовање деце.

Такмичар на леђима коња у покрету, било да је он у ходу, касу или кентеру, изводи гимнастичке покрете. Циљ је показати лакоћу и увежбаност извођења гимнастичких фигура, развијен баланс и координацију покрета током извођења вежби.

Волтижовање осим добре физичке спремности и сарадње са коњем, захтева и тимски рад.

Сузана Јанковић, тренер пожаревачких малих волтижера истиче да се на коњу, у зависности од прибора који имате могу извести сви гимнастички покрети.

-Уколико се гимнастика изводи на једнохватној ручки, вежбе су ограничене, међутим уколико је у питању трокрака ручка истовремено је и шири дијапазон вежби, објашњава Јанковић.

Наши најмлађи суграђани своје гимнастичке вештине публици сваке године, у оквиру ЉКИ, представљају на коњима Луњи и Мази. То су њихови љубимци које мазе и пазе, али и пријатељи у које имају низмерно поверење.

-Наша деца се не плаше ничега. Без страха изводе скокове, окрете, стој на коњу, доскоке… Увек су у потрази за нечим новим, траже још изазовније и компликованије вежбе, желе да су у центру пажње. Они су моја вечита инспирација и захваљујући њима смо све ово данас и постигли, истиче тренер малих волтижера.

Најмлађи волтижер има само две године, а најстарији десет. Обзиром да се за волтижовање деце користе два коња, на мањем вежбе изводе малишани млађег узраста, до осам година, а на већем деца до десет, евентуално једанаест година, у зависности од висине јахача.

Оно на шта је Сузана посебно поносна и што стално истиче јесте то што је велики број деце, бивших волтижера, остао у блиској спреги са коњима, заљубивши се у овај спорт.

Како се постаје волтижер?

Школима малих волтижера ради у склопу Коњичког друштва „Кнез Михаило“. Званична сезона обуке у овој дисциплини почиње у јуну, некада и нешто раније, у мају, уколико то временски услови дозволе, јер се ради искључиво на отвореном.

Током рада Школице, викендом од 18 часова, отворен је упис за нове чланове. Првобитно је важно савладати вештину јахања. У зависности од талента и способности детета, процењује се да ли оно спремно за даљу обуку или не.

                                                                                                                                               Милена Перишић

 

 

Share.

Comments are closed.

Skip to content