У сећање на Васу Пелагића, српског учитеља, лекара и борца за социјалну правду, човека који је међу првима организовао прославу Празника рада пожаревачки социјалисти положили су, у јутарњим сатима, венац на спомен обележје Васи Пелагићу у градском парку. 

На овај начин они су традиционално, 1. маја, подсетили на дело борца за социјалну правду и политичку равноправност, национално, социјално и економско ослобођење.

Владимир Петровић

Пелагић је учествовао у босанско-херцеговачком устанку  1875. године, а након тога покушава у Србији да развије социјалистичке идеје због чега је протеран у Румунију и Бугарску. Грађани неких српских вароши  1891. године званично су, од српске Народне скупштине, тражили да се Пелагић врати у Србију. Због свог слободног става био је трн у оку режиму у Србији. Јавно је рашчињен, затваран у лудницу и осуђиван на затвор. За Пожаревац га вежу две последње године живота које је  је провео у пожаревачком затвору „Забела“,  где је и  умро 25. јанауара 1899. године.

Окупљенима је празник честитао председник ГО СПС Слободан Јовић, а о Васи Пелагићу говорио је члан Градског већа Владимир Петровић који је истакао да се Пелагићев лик и дело  не смеју заборавити јер означавају слободну мисао, идеју о једнакости, право на слободу говора и вечиту борбу да правда и истина не остану у оковима.

-Васа Пелагић је зачетник идеје српске социјалистичке мисли и зато је с правом назван народним учитељем. Његово име је ушло у све наше уџбенике историје због дела које превазилази време у којем је живео и радио јер је за време живота много страдао, баш због онога што ми данас славимо код њега, а што су политички противници осуђивали. Оно шти Васа представља је слобода. Слобода мисли, слобода живљења и сво страдање да би се достигао тај узвишени циљ. Као народни учитељ оставио нам је идеју да у тешким временима треба истрајати и својим политичким противницима доказати да право на слободу нема алтернативу, рекао је Петровић.

Пригодне песме крај спомен обележја прочитао је књижевник Драгиша Живадиновић.

                                                                                                                                                                Р.Н.

Share.

Comments are closed.

Skip to content