Колико је значајна улога науке у бразди и колико знањем можемо управљати ризицима у пољопривреди, приказано је на овогодишњем Дану поља озимих стрних жита, које је традиционално организовала Пољопривредна саветодавна и стручна служба Пожаревац на парцели МИП-а код OMV пумпе.
Многобројни пољопривредни произвођачи су директно на терену били у прилици да виде шта нуде селекционе куће, али и да добију конкретне одговоре од пољопривредних стручњака и представника селекционера.
Отварајући ове традиционалне сусрете, директор Пољопривредне саветодавне и стручне службе Пожаревац Бојан Стевић је истакао да се ова манифестација организује дуже од тридесет година и пригодна је прилика да се пољопривредницима прикажу новине у струци и на шта треба посебно да обрате пажњу.
-Овакве манифестације за примарни циљ имају помоћ произвођачима како би лакше одлучили о одабиру семена и технологија које ће им омогућити веће приносе, казао је Стевић. Он се овом приликом захвалио представницима Министарства пољопривреде, локалних самоуправа, семенских, хемијских и осигуравајућих кућа, Пољопривредне школе, КПЗ Забела, ЈП „Љубичево“, као и произвођачима, који како је рекао представљају најважнију карику у производњи и за које су запослени у Служби увек на располагању.
ИЗ ДЕСЕТ СЕЛЕКЦИОНИХ КУЋА 58 СОРТИ
Пољопривредни произвођачи су обишли демооглед на парцели површине четири хектара, у коме се налази 58 сорти озимих стрних жита и то 46 сорти пшенице, осам сорти јечма и четири сорте тритикалеа из десет селекционих кућа: Института за ратарство и повртарство Нови Сад, Института за кукуруз Земун Поље, Агросава, Агромаркета, Агроглоба, Syngente, Хибрида, Делта Aграра, Савакопа и Галенике фитофармације.
Према речима саватодавца за ратарство Данијеле Илић циљ постављања демоогледа јесте да се пољопривредници упознају са најновијим достигнућима из области селекције стрних жита и директно на огледној парцели виде и упореде различите морфолошке карактеристике озимих стрних жита на постојеће агрометеоролошке услове, као и на примењене агротехничке мере.
-Такође, пољопривредни произвођачи су у прилици да добију све неопходне информације везано за сортимент стрних жита на огледном пољу од представника семенских кућа и пољопривредних стручњака. Задатак Пољопривредне саватодавне и стручне службе Пожаревац у постављању демоогледа јесте да сваку посејану сорту жита прати минимум три године, а да након завршене жетве сорте које се покажу као најприносније препоручи пољопривредним произвођачима на подручју браничевског округа, да их уврсте у сетвене структуре на пољопривредним газдинствима, како би унапредили своју производњу и постигли што веће приносе. У демоогледу примењене су комплетне агротехничке мере, а добијени резултати у оствареном приносу, садржају влаге и хектолитарској маси након завршене жетве биће доступни свим заинтересованим произвођачима и ПССС Пожаревац ће их јавно публиковати, казала је Данијела Илић.
Сетва демоогледа обављена је благовремено прошле године и самој обради земљишта претходила је примена НПК минералних ђубрива на основу агрохемијске анализе земљишта у односу 12:32:16 и у количини од 200 килограма по хектару. Прихрањивање је обављено КАН-ом у укупној количини од 300 килограма по хектару и то у два наврата, због ефикаснијег усвајања азота од стране биљака и формирања већег потенцијала за принос. Такође, током вегетације на основу визуелног прегледа биљака у више наврата урађена је заштита усева од корова, болести и штеточина и том приликом обављена је фолијарна прихрана биљака течним биостимулативним ђубривом „Traiko“ у количини од пет литара по хектару.
ФОКУС НА ПРИХРАНИ И ЗАШТИТИ
На подручју браничевског округа прошле јесени посејано је око 40.000 хектара под озимим стрним житима, од чега је пшеница заступљена на 35.000 хектара, док остала стрна жита заузимају око 5.000 хектара.
-У оптималном року посејано је око 65 одсто површина, тако да су на тим парцелама усеви ушли припремљени у зимски период мировања (јаровизација) и фазу бокорења. По питању агрометеоролошких услова зима је била специфична за развој озимих стрних жита, односно била је блага и период ниских температура је био кратак. Имали смо и малу количину снежних падавина за акумулацију влаге у зимском периоду. Сума падавина од новембра до краја маја је око 630 литара кише по метру квадратном са неправилним распоредом. Највише падавина је било у децембру, 143 литра кише по метру квадратном, што је остало у површинском слоју. Што се тиче пролећног дела вегетације, имали смо доста падавина које су погодовале развоју корова и болести тако да је ове године било потребно више третмана заштите него протеклих година. Прихрана озимих стрних жита је обављена на време и на великом проценту површина у два наврата, због бољег усвајања азота као једног од главних фактора формирања потенцијала приноса. Тренутно се усеви озимих стрних жита налазе у фази наливања зрна и млечног зрења и метеоролошки услови (довољно влаге у земљишту и дневне температуре у вишегодишњем просеку) одговарају овој фази. Повољно би било када би се смањиле падавине, а да дневне максималне температуре не прелазе 30 степени како би дошло до постепеног зрења усева, а самим тим и до већег приноса, истиче саветодавац за ратарство Јоргованка Влајковац.
Дарко Динић